Futbolculuğu döneminde milli takım ve kulüp kariyerinde pek çok başarıya imza atan van Bronckhorst'un kariyeri ve kim olduğu merak edildi. Giovanni van Bronckhorst kimdir, hangi takımlarda oynadı, hangi başarıları ve kupaları kazandı, teknik direktörlük kariyerinde neler başardı sorularının yanıtlarını ve Ertem Şener'in yorumunu Odatv okurları için derledi.

GIOVANNI VAN BRONCKHORST KİMDİR?

Giovanni van Bronckhorst, 5 Şubat 1975'te Hollanda'nın Rotterdam kentinde doğdu. Hollanda'da doğdu kentin takımı Rotterdam'da, 1993 yılında profesyonel futbolculuk kariyerine başladı. van Bronckhorst daha sonra Feyenoord, Glasgow Rangers, Arsenal ve Barcelona gibi önemli kulüplerin formasını giydi. Oynadığı başarılı futbol ile adını duyuran van Bronckhorst milli takım kariyerinde de 2010 yılında Dünya Kupası Finali'ne çıkan Hollanda takımının kaptanıydı. Aynı turnuvada Brezilya'ya attığı golle hafızalarda yer edindi.

Turnuva sonrası 2010 yılında futbolu bırakan van Bronckhorst, Temmuz 2011'de Feyenoord'da yardımcı antrenör oldu ve 2012'de Feyenoord U21'in başına geçti. U21 takımınındaki görevinin ardından 2015 yılında Feyenoord'un teknik direktörü oldu. 2019'a kadar Feyenoord'u çalıştıran teknik adam 2016/2017 sezonunda takımıyla Hollanda Eredivisie şampiyonu olurken ikişer kez Hollanda Kupası ve Hollanda Süper Kupası kazandı.

2020'de Çin ekiplerinden Guangzhou City'nin başına geçen Giovanni van Bronckhorst buradaki kısa döneminin ardından Kasım 2021'de Glasgow Rangers'ın başına geçti. Hollandalı teknik adam 1 yıllık görev süresinde bir kere İskoçya Kupası şampiyonluğu yaşadı.

ERTEM ŞENER, VAN BRONCKHORST İÇİN NE DEDİ

Ertem Şener, Beşiktaş'ın van Bronckhorst'u açıklaması sonrası bir video çekerek teknik adamı değerlendirdi. Şener hocanın yardımcısı van Gastel'e dikkat çektiği videosunda van Bronckhorst'un kariyerinden ve başarılarından bahsetti.

JEAN-PAUL VAN GASTEL KİMDİR?

Jacobus Johannes Martinus Paulus "Jean-Paul" van Gastel 28 Nisan 1972'de dünyaya geldi. Hollandalı teknik direktör aynı zamanda eski futbolcudur. Jean-Paul van Gastel antrenörlük kariyeri Jean-Paul van Gastel sırasıyla; Feyenord U19, Guangzhou City, NAC Breda takımlarında teknik direktör olarak çalıştı. GZ R&F ve Feyenoord'da ise yardımcı antrenör olarak çalıştı.

NAC Breda takımında çıktığı 38 maçta 1.63 puan ortalaması yakalarken Guangzhou City'de 0.97, Feyenoord U19'da ise 1.33 ortalama tutturdu.