Hem maçın hakemleri hem de VAR odası kritik derbi sonrasında MHK tarafından olumlu puanlar aldı. Mücadelenin en kritik anlarından olan ve Galatasaray lehine penaltı çalınan ve daha sonra iptal edilen Onyekuru ile Necip arasındaki mücadelede kararın neden değiştiği de ortaya çıktı.

PENALTI ÖNCESİ ÇİFT VURUŞ

Beşiktaş'ın kazandığı penaltı vuruşu öncesinde Galatasaraylı savunma oyuncusu Ozan Kabak'ın Mustafa Pektemek'e yaptığı tehlikeli harekete çift vuruş çalınması doğru karar olarak değerlendirildi.

ONYEKURU'NUN POZİSYONU

Derbinin belki de en çok tartışılan anlarından olan Onyekuru ile Necip arasındaki pozisyon için VAR odasının, Onyekuru'nun Necip'i arkadan koluyla ittiği ve bu sebeple Cüneyt Çakır'ın verdiği penaltı kararının iptal edildi öğrenildi.

MHK cephesi Cüneyt Çakır'ın verdiği devam kararının FIFA talimatlarına göre de doğru bulunduğu ortaya çıktı. Bu pozisyon için önemli olanın hem topun yakın mesafenden gelmesi, hem de topun orta çizgiye doğru uzaklaştırılmaya çalışıldığı vurgulandı.

VIDA'NIN KOLUNA ÇARPAN TOP

Maçın en çok tartışılan pozisyonlarından olan Beşiktaş ceza sahası içinde Medel'in uzaklaştırmaya çalıştığı topun Vida'nın koluna çapması sonrasında Galatasaray cephesi penaltı beklemişti.

Haber Kaynağı: Hürriyet