İstiap haddi tüm taşıtların yük ve yolcu miktarlarını belirleyen sınırdır ve aracın taşıma kapasitesi anlamına gelir.

46 yaşındaki Fransız teknik adamın istiap haddi, Beşiktaş'ı taşımaya yeterli değil bu gerçek bu gece bir kez daha netleşti İstanbulspor maçında. Ne sahaya sürdüğü kadro, ne oyunu okuma becerisi, ne de rakibe göre oyunca seçme yetisine sahip. Elindeki malzemeyi bu kadar saçma sapan kullanmak özel bir beceri ister...

Nathan Redmond adındaki oyuncuyu yedek kulübesinde tutan teknik adamın becerisinden kuşku duymak en doğal hakkım. Salih Uçan ile Beşiktaş orta sahasını 'dumura uğratan' Gedson Fernandes'de ısrar eden teknik direktör ne söylerse söylesin inandırıcı olamaz!

Maça Georges-Kevin N'Koudou ile başlamak yerine bu 'sorunlu futbolcuyu' sahaya son çeyrek sürmek varken neden aynı hatayı yineler durursun? Yetisi sınırlı Ersin Destanoğlu'nu iki maç kaleye koymaz konsantrasyonunun sıfıra indirir ve özgüveni ile oynarsan o da kalesine gelen ilk topu içeri alır doğaldır.

Vasat, iyi, çok iyi olarak kategorize ettiğimiz oyuncuları motive edemezsen, iki kez öne geçtiğin maçta İstanbulspor gibi sıradan bir ekiple 2-2 berabere kalır bir kez daha puan yitirirsin. Bireysel irdelemelere ya da oyun sistemindeki yanlışlara geçmeden son vurgu; Valerien Ismael vasat bir teknik direktör dahi değil… 

Beşiktaş oyuncuları yerilir mi? İçlerinde hak edenler var ve bunun tek sorumlusu da Fransız teknik adam Ismail. Salih Uçan iki maç iyi oynadığı takımdaki yerini garantiledi oysa son iki maçta sahadaki varlığı tartışılır. Ha keza Gedson Fednandez… Adam Rize'den Beşiktaş'a geldiği günden bu yana bırakın skora katkı sağlamayı oyuna ayak uydurmaktan uzak. Alternatifleri bulunan bu iki oyuncu sezonluk kombine mi aldı?

Kanatları kullanamayan, orta alanda varlık gösteremeyen, ileri uçta zorlanan biri oyun sistemi…Nedeni yanlış oyuncu seçimi ve saçma sapan oyun sistemi. Bu geceki maç sadece Beşiktaşlıların değil tüm futbolseverlerin seyir keyfinin içine etti. Bu kadroyla vasatı bulamayan futbol, tebrikler Valerien Ismael… Bu arada 7 maçta kaleye gelen 15 şutun 10'unun gol olmasından kim sorumlu?

Asena ÖZKAN / T24