Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir... Belki Valerien Ismael deli değildi ancak içinde bulunduğu labirentten hep aynı şeyleri yaparak çıkmaya çalıştı, sonunda da büyük kulüp refleksi devreye girdi ve yollar ayrıldı. Başarısızlığa rağmen aynı futbolcu, formasyon ve ezbere oyunu tercih etmesi sonrası Ismael, Dünya Kupası’nı Almanya’daki evinden izleyecek. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin fazla zaman harcamadan kısa süre içinde Şenol Güneş’te karar kılması, Siyah-Beyazlı camia için bu sezon özelinde büyük bir kırılma anı oldu.


Başkan’ın da yükü hafifledi

Çebi; Jorge Jesus gibi hem teknik direktörlük kalitesi hem de global anlamda saygınlığı olan bir isimle yarışabilecek Güneş’i takımın başına getirerek kulübe önemli bir lider kazandırdı. Şenol hocanın gelişi, Çebi’nin üzerindeki yükü de yarı yarıya azalttı. Başkan, artık her maç öncesi ya da sonrası takımın teknik direktörünü korumak zorunda kalmayacak. Yönetimden zaman zaman istenen sert tavrı da ortaya koyabilecek bir isim Şenol Güneş... Sergen Yalçın dönemi sonrası Beşiktaş’ın ilk kez gerektiğinde saha dışında da gereken mesajları direkt şekilde verebilecek bir lideri var.

Aslantepe’de ‘Terim’ sesleri...

Fenerbahçe’yle hem ligde hem de Avrupa’da aldığı istikrarlı ve başarılı sonuçlarla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Jesus, tartışmasız olarak kartvizitiyle; Valerien Ismael, Okan Buruk ve Abdullah Avcı’yı gölgede bırakmıştı. Ancak Şenol Güneş, lokal bazda Jesus’u zorlayabilecek özelliklere sahip bir teknik adam. Beşiktaş’ta ikinci dönemindeki ilk basın toplantısında verdiği mesajlar, takımdaki forma adaletsizliğini bitirmesi ve iyi oyunla kazanmasıyla camiayı kenetleyen Güneş, etkili başlangıcı Galatasaray zaferiyle taçlandırırsa Jesus’u endişelendirebilir. Kartal, Nef Stadı’ndan zaferle ayrılırsa Sarı-Kırmızılı taraftarlardan da, ‘Fatih Terim’ seslerini duyabiliriz.