Tüzük çalışmasının bitmiş olması kabul edildi anlamını taşımıyor.
Kongre üyeleri oylama sırasında maddeleri kabul etmezse geçersiz sayılır. Bu hassas konulara duyarlı olmak lazım. Birilerinin gazına gelip sevimli görünmek için öyle her şeye el kaldırılmamalı.

Kurullarda görev alabilmek için 15 senelik kulüp üyeliği şartı yeni tüzükte aynı kalmalı. Böylelikle  kurullarda kulübü tanıyanlar görev almış olur.

Sicil kurulunun, kulübe üyelik başvurulararını titizlikle değerlendirecek yaşam deneyimine sahip  bireylerden oluşması şart. Tahsil yerine  yaşam tecrübesi bu kurul için artı değer olmalı ve unutmamak gerekir ki bu kurul belki en fazla mesai gerektiren organ. Dolayısıyla sırf ismi ile değil, fiziki olarak da kurulda yer alacak bireyler lazım.

Başkanların daha rahat çalışabilmesi için yönetici sayısının da çoğalması  gerekiyor. Bu kadar sorunları olan bir kulübün yönetici sayısı çok az. Benim önerim birçok vakıfta olduğu gibi 11 asil, 6 yedek üye olmalı.

Gelelim asıl konuya... 

Yeni teknik direktörün Süper Lig'i tanıyan, Türk bir hoca olması ve şampiyonluğa aç olması gerekiyor.
Bu kim mi olmalı? Bunun cevabını biz değil, büyük oy farkı ile gelen yönetimimiz vermeli. 

Şenol Güneş takımın başına geçtiği zaman Süper Lig'de şampiyonluğu yoktu. 2 Süper Lig şampiyonluğu yaşadı ve Şampiyonlar Ligi'nde gelinebilecek en üst noktaya takımı taşıdı. 

Sergen Yalçın takımın başına geçtiği zaman o da Şenol hoca gibiydi, şampiyonluğu yoktu. 3 kupa kazandırdı. Süper Lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası ve Süper Kupa ile bir sezonda kazanılabilinecek 3 kupayı birden almış oldu. 

Fenerbahçe ciddi para harcadığı halde şu ana kadar da elle tutulur başarı sağlayacak bir teknik direktörleri olmadı ve uzun zamandır şampiyonluk göremediler. Böyle devam etsinler, bizim için bir sakıncası yok.   
Burada anlatılmak istenen şey, teknik direktörün önemi. Eğer teknik direktörü doğru seçemezseniz Fenerbahçe gibi başarısız olursunuz.

Philip Cocu
Erwin Koeman
Ersun Yenal
Erol Bulut
Emre Belözoğlu
Vitor Pereria
Jorge Jesus
İsmail Kartal...

Artık önümüzdeki sene şampiyon olmamız şart. Bugüne kadar mazereti olan yönetimin ara transferdeki oyunculardan çok daha iyisini alması gerekiyor.
Gelecek tek şampiyonluk önümüzdeki 10-15 seneyi etkileyecek. 
Bu şampiyonluktan sonra kadromuzu da güçlendiririz, plan ve programımızı da yaparız.
Sezon içinde birçok bahanelere sığınarak oyuncular Şenol Güneş, Rıza Çalımbay, Santos gibi hocaların gitmesine sebep oldu. Bunları da unutmamak lazım.

 Masis Kuyumcu / Duhuliye