Beşiktaş'ta en zayıf halka orta saha. En kalabalık bölge olsa da isimlerin kalitesi aynı düzeyde. Bir on numara, iki etkili kanat, ön libero ve bir üst düzey stoper, Kartal'ın acil ihtiyacı... 4-1-3-2 ana sistem içinde Kartal yüksek uçar. Aksi durumda iş mucizelere kalır gibi duruyor. 

Şampiyonluk isteyen Beşiktaş’ın iki yönlü sıkıntısı var. Klasik terim var. ‘Sisteme göre oyuncu mu, futbolcuya göre sistem mi...‘ farklı görüşler buna karşılık ortaya konulur. Kartal için bunun cevabı: Hiçbiri. Zira ortada, ne sistem var, ne de üstüne sistem inşa edilecek kadro yapısı... Sergen Yalçın’ın ilk döneminde gelen şampiyonlukta sistem olmasa da, yapı vardı. İsmael, ısrar ettiği üçlü sistemden, anında vazgeçti. Güneş, deneme yanılma ile arayış içinde.

Net kararlar kurtarır

Ara transfere iki-üç maç var! Yö netim ve teknik heyet, günü değil geleceği kurtarma adına radikal kararlar almalı. Öncelikli olarak bazı isimlerle kim olduğuna bakmadan yol ayrımı kaçınılmaz. İlk sırada Souza. Sezon sonu ülkesine döneceğini açıkladı. Uzatmaları oynuyor. Katkısı en alt seviyede. Dele Alli. Geçmiş kariyeri ile sahada. On numara açığını kapatamadı. Masuaku, Umut’un önünde görülüyor. Futbol olarak gerisinde. Redmond; kanat yerine içerde daha etkili. Ancak skora katkısı yetersiz. Muleka... Küçük takımların büyük yıldızı. Bu sistem içinde başarılı olması zor. Talha, genç yetenekli. İstekli ve çalışkan. Ancak kademede yok. Zamanlaması hatalı. Rakipleri sadece izliyor. Saiss... Ağır savunmacı. Ayaklarına hakim o kadar. Welinton, gideceğim diyor, gitme kal diye diretiliyor…

Özet ile birkaç ismi öne çıkarsak da, arkası çok. Ara dönem Beşiktaş için aslinde şans. Net bir şekilde kadro değişimi yaparsa, sistem kendiliğinden oturur.

Eksikler belli

Transfere gelince... En zayıf halka orta saha. En kalabalık bölge olsa da isimlerin kalitesi aynı düzeyde. Bir on numara. İki etkili kanat. Ardından ön libero ve bir üst düzey stoper. Acil ihtiyaçlar için, katkı veremeyenlerin adına bakmadan ayrılık. 4-1-3-2 ana sistem içinde Kartal yüksek uçar. Aksi durumda iş mucizelere kalır gibi duruyor..

Gomez kaldı

Yönetim kaynakları Şenol Güneş’in; N’Wakaeme ve Elneny için talepte bulunduğu yönünde. Güneş, isim vermez, mevki belirtip takviye isterdi. Ancak gelinen durumda, nokta atışı yapmak istediği öne çıkıyor. Bilgiler doğru ise hoca doğru yolda. Yanlış ise de, doğru yol bu. Artık transferler şansa bırakılmamalı. Her ne kadar ara dönemde zor olsa da imkansız değil. Hocanın bu konuda sıkıntısı büyük. Bildiği eski isimleri öne çıkarıyor. Hani elinden gelse; Talisca, Fabricio, Adriano, Aboubakar hatta Mario Gomez’i bile yeniden takıma alacak!