Trendyol Süper Lig'de oynanan karşılaşmalarda yaşanan 'yapay' sakatlıklar nedeniyle oyunun sık sık durması, temponun yavaşlamasına ve oyunun soğumasına sebep oluyor. Oyuun gidişatına göre sahadaki oyuncuların davranışları taraftarlar tarafından eleştirilirken, kalitesiz ve seyir zevki düşük bir oyun ortaya konuluyor.

Dün akşam oynanan Fenerbahçe - Pendikspor karşılaşmasında normal süre 111 dakika oynatılırken, topun oyunda kalma süresi sadece 47 dakika olarak açıklanmıştı. Bunun üzerine yaptığı açıklamayla konuya dikkat çeken Acun Ilıcalı, 'inandırıcı bulmuyorum' dediği bu tür yapay sakatlıkların ortadan kaldırılması için TFF ilk adımı attı.

Acun Ilıcalı, 'Bir oyuncu kenara gittikten sonra dipdiri, koşa koşa oyuna giriyorsa bunu inandırıcı bulmamız mümkün mü? Burada kaybedilen sürenin maçın sonuna eklenmesinin bir esprisi yoktur. Bu, bir takımın oyununu bozmak üzerine olan bir sistem.' diye eleştirerek,  'Bunun çözümü var! Federasyona yalvarıyorum, 'iki atak boyunca bu oyuncu sahaya giremeyecek' şeklinde bir kural alınmalı.' diye Federasyon'a çağrıda bulunmuştu.

TFF harekete geçti

Edinilen bilgiye göre; TFF'nin de Acun Ilıcalı'nın bu önerisi sonrası harekete geçtiği kaydedildi.

Oyunun çok sık durmasından rahatsız olan kurmaylar, İngiltere'deki bu kuralı, Süper Lig'de de hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

TFF, kısa süre içerisinde hakemlerden sakatlanan futbolcunun iki pozisyon boyunca sahaya girmemesini isteyecek. Federasyon, bu yöntemin maçların temposunun artmasına yardımcı olacağına inanıyor. 

| Duhuliye