Futbolda önemli olan kazanmaktır, iyi oynayana değil, gol atana üç puan veriyorlar... Demem o ki Beşiktaş, Antalya’da ilk yarıda ev sahibi takımın yoğun baskısı altında kaldı, üçüncü bölgeye çıkamadılar, doğru.Ne var ki, maçın ikinci yarısında geri vitesten, ileri vitese takan Kartal, benzetme yerindeyse, maçı ‘söktü aldı’, yani hak etti.

Ancak maçtan sonra Antalyaspor yöneticileri, hakem Mete Kalkavan’ı sert ifadelerle eleştirdiler, olabilir, onlar kendi penceresinden bakıyorlar!Bakın, öyle fanatik falan değilim, işim de olmaz... Ancak Ömer Toprak’ın Aboubakar’ı ceza alanı içinde arkadan itmesini gördünüz mü, bal gibi penaltı, artı sarı kart.. Kalkavan yürüdü gitti, VAR’daki arkadaşlar da uykuya daldı! VAR’ı fazla eleştiremeyiz, neden mi çünkü pozisyon orta hakemin gözünün önünde, onun çalması gerekir.

Yani VAR maalesef burada devreye giremiyor, protokol gereği diyorlar, nasıl protokol ise!Peki, Fernando’nun sarısı var, serbest atışı hakemin düdüğünü beklemeden kullanmasına hangi pencereden bakacağız? Ki eski hakemlerin birçoğu ikinci, yani kırmıyı kartı işaret ettiler. Bence de ikinci sarı gerekirdi, Mete Kalkavan sanırım kuralları da unuttu! Durun bitmedi, Gedson’a yapılan sayısız faul var, herkes gördü, bir sarı be kardeşim bir sarı! O da yok! Lafımız tabi ki Mete Kalkavan’a, tecrübeli hakem buysa, vay halimize!Yani, eleştiri yapıyorsanız, ‘önce iğneyi kendinize, çuvaldızı başkasına batır’ der büyüklerimiz. Öyle pozisyonlara sadece kendi pencerenizden bakarsanız ki öyle, bu eleştiriler doğru adrese gitmez, bilesiniz!

Çizgi’yi yine aştınız

Yayıncı kuruluş malum... Maç yayınlarından keyif alan var mı, bilmiyorum! Bir de Avrupa liglerinden yapılan yayınlara bakın, aradaki fark fersah, fersah! Maçın neredeyse tamamı pilot kameradan, şöyle dolu dolu, bir maç izlemeye hasret kaldık! Tabii ki kimseyi suçlamak gibi bir derdim, niyetim yok. Ama çekimler eskisi gibi değil, bilesiniz! Gelelim Giresunspor’un Fenerbahçe’ye attığı goldeki pozisyona.

Ofsayt var mı, yok mu? O görüntülere bakarak yargıya varmak söz konusu değil. Peki, VAR’daki arkadaşlar... Çizgi çekilmediğini herkes gördü. Niye? Odada bir teknik arıza mı oldu, bunun nedeni mutlaka MHK tarafından açıklanmalıdır.Avrupa liglerinde her hafta birbirinden müthiş maçlar izliyoruz.

Bakın, eyyy VAR’dan sorumlu olan arkadaşlar, orada da kritik pozisyonlarda VAR devreye giriyor, öyle bizde olduğu gibi üç dakika, beş dakika sürmüyor, pat diye pozisyonun ne olduğunu ortaya koyuyorlar. Örneğin ofsayt pozisyonları, öyle bir çizgi çekiyorlar ki, arkasında soru işareti bırakmıyorlar. Acaba şu çizgi meselesinde bir sıkıntı mı var, bence var. Ya da teknik malzeme eksikliği mi söz konusu, eyyy TFF ve MHK!

Bilal MEŞE / Milliyet