Adana Demirspor’un ligde dördüncü sırada olmasını sakın ola yadırgamayın, iyi futbol oynuyor, iyi mücadele ediyor, üretiyor, atıyor, etkili kramponları bünyesinde taşıyor. Demem o ki, özellikle sahasında adeta devleşiyor, keyifli bir futbol ortaya koyuyorlar. Nitekim tribünlerin full oluşunun da temelinde ev sahibi takımın bu özelliği yatıyor. Teknik Direktör Montella’nın da hakkını teslim etmek gerekir, iyi futbol oynatıyor.

Maç mı? Müthiş, tempolu, bol pozisyonlu, top bir o kalede bir bu kalede... Vallahi uzun zamandır liglerimizde böylesi keyifli bir mücadeye tanıklık etmedik. Gözlerimizin pası silindi, ekran başında heyecanlandık.

Beşiktaş’ın hesabı belli... Zirve kaçtı, ikincilik için mücadele ediyor. Kartal’ın tutanacak başka dalı kalmadı. Son iki haftadır maça tutuk başlayan, ikinci yarıda açılan Kartal, o negatif görüntüsünden Adana’da sıyrıldı, baskılı başladı. Gelin görün ki, ofansa çıkışlarda top kayıpları, hep Kartal’ın kalesine tehlike olarak döndü. Bunun temelinde ev sahibin takımın orta sahayı rahat geçmesi yatıyordu. Ancak bu yarıda Cenk Tosun, öyle bir fırsat kaçırdı ki, o da şaşırdı, biz de... Klasına yakışmadı, topu kaleciye nişanlaması.

Taç atışından gol yiyen takım gördünüz mü? Örnek Kartal! Rakibin taç atışından gelen topu Colley, adeta Belhanda’ya asist yaptı, tecrübeli oyuncu, Mert’in kapadığı köşeden topu filelere gönderdi.

Bu gol Kartal’ı ateşledi, rakip kaleye adeta park etti, inanılmaz karamboller yaşandı, ama arzu ettiği golü bulamadı konuk takım. Ne var ki, 45 artı 4’e kadar pek piyasaya görünmeyen Aboubakar, Hadziahmetovic’in soldan arkaya kestiği topa, sağıyla gelişine sert vurdu, Ertaç kurtarmak için çırpındı, ama çaresizdi.

İkinci yarı mı? Değişen bir şey yoktu. Tablo aynı... 46’da Hadziahmetovic yine sahneye çıktı, Gedson’u kaçırdı, tecrübeli futbolcu çalımlarla indi, sağıyla Sertaç’ın uzanamayacağı köşeye topu gönderdi.

Şunu iyi biliyoruz ki, Kartal yeter ki vites yükseltsin, gerisine karışmayın, rahat olun. 72’de Hadziahmetovic’in sağdan kullandığı korner atışında Salih’in topuk pası savunmayı karıştırdı, Saiss dokundu, Ndiaye’nin müdahelesinde hakem penaltı noktası gösterdi. Cenk Tosun şık bir vuruşla farkı ikiye çıkardı.

90 artı 5... Ertaç geri pasta, topu ayağından açınca araya Gedson girdi, topu kurtardı, ançak kendini kurtaramadı! VAR’dan uyarı geldi, gitti, izledi, beyaz noktayı gösterdi. Peki Kürşad Filiz, pozisyon ayan - beyan... Sen niye vermiyorsun, VAR’a sığınıyorsun? Aboubakar, klasına yakışır bir vuruşla penaltıyı gole çevirdi, maçın skorunu belirlerlerken, Yusuf Sarı’nın son saniyelerdeki mutlak gol pozisyonuna Mert geçit vermezken, Kartal gözünü ikinciliğe dikti, adeta pusuya yattı.

Kantarımda ağır basanlar, başta Masuaku olmak üzere, Hadziahmetoviç, Gedson, ve tabii ki Kartal’ın gol makinesi Aboubakar...

Bilal MEŞE / Milliyet