Giresunspor ligin göreceli olarak zayıf ekiplerinden biri ancak ters bir tarafı da var. Sürpriz çıkışlar yapıp canlar yakabiliyor. Galatasaray ve Fenerbahçe’yi İstanbul’da denmesi bunun ispatı. Ancak Giresunspor’u sürprize izin vermeyecek kadar formda bir takım bekliyordu dün.

Fenerbahçe galibiyeti ile bu sezon hiç görmediği bir futbol zirvesine ve özgüvenine ulaşan Beşiktaş vardı karşısında. Siyah- Beyazlılar kapanıp kontratakla sonuca gitmek isteyen Giresunspor’un planına ilk bölümde reaksiyon veremedi. Kalabalık Giresunspor savunmasında boşluklar yaratamadı. Üstüne bir de Bajic’in golü gelince Vodafone Park buz kesti. Ancak Beşiktaş’ta en ufak bir panik ve tedirginlik yoktu.

Oyun disiplinine bağlı kalıp Giresunspor yarı alanına yıktıkları oyunda her geçen dakika ağırlığını hissettirmeye başladı. Cenk Tosun’la yaklaşılan goller Aboubakar’dan geldi. Aboubakar da karşı karşıya bir pozisyon kaçırmıştı ama skoru değiştiren yine o oldu. Kaleciyi şaşırtan bir penaltı vuruşu gerçekleştiren Aboubakar, ikinci golünde de Ghezzal’ın nefis pasını aynı güzellikte değerlendirdi.

Beşiktaş’ta kanatlarda oynayan Cenk ve Ghezzal skor katkıları çok yüksek oyuncular. Geçen haftaki derbi performansı ile, Gedson’un yerine kendine ilk 11’de yer bulan Redmond ise ilk yarıda bekleneni vermekten uzaktı. Beklediği boş alanları ancak ikinci yarıda buldu Redmond ve yine golünü attı. İkinci yarının başlarında gelen üçüncü gol maçı fiilen bitiren vuruş gibiydi. Giresunspor’un beraberliği bulma umudu biterken Beşiktaş üç puanı bulmanın rahatlığı ile vitesi boşa aldı.

Son yarım saatte Beşiktaş’ın yoğun olmayan baskısı vardı ve by tempo yeni gol üretmedi.

Sonuç olarak, görkemli Fenerbahçe zaferi sonrası Beşiktaş çıkışını sürdürdü. Mert Günok bir gol yedi ama o an dışında sezonun en rahat maçını oynadı. Şenol Güneş ile futbolunu geliştirmeyi sürdüren Siyah- Beyazlılar, Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansını da sürdürmüş oldu.

Bülent TUNCAY / Karar