22Nci FIFA Dünya Kupası'nda tarih yazan ve yarı finale yükselen ilk Afrika ülkesi olan Fas’ın başarısı Portekiz maçındaki futbolunda gizliydi. ‘Fas Duvarı’ olarak adlandırılan müthiş savunma planları ''Atlas Aslanları’'nı müthiş zafere taşıdı.

2022 Dünya Kupası’nda tarih yazan Fas Milli Takımı, Portekiz karşısındaki dev mücadelesiyle ayakta alkışlandı. Yarı finale yükselen tarihteki ilk Afrika ülkesi olan Fas’ın defansif planı ve kurgusu istatistiklerle göz önüne serildi. Walid Regragui’nin hem duran toplarda hem de akan oyundaki planları Atlas Aslanları’na büyük başarı getirdi. Portekiz maçı verileri de bir hayli dikkat çekti.

1-0 kazanan Fas’ın 90 dakika boyunca defansta tek bir hata yapmaması öne çıktı. ‘Fas Duvarı’ olarak adlandırılan bu başarıda şu rakamlar göze çarptı: 35 kez top uzaklaştırma, 13 kez top kesme, 16 top çalma ve 6 kez pas arası. Hatta takımın kaptanı ve savunmanın belkemiği Romain Saiss’in sakatlanıp çıkması bile Fas’ın defansif gücüne zarar getirmedi. Kaleci Bono da maç boyunca yaptığı 6 kurtarışla kahramanlaştı.

Fas Milli Takımı’nın bu başarısı sadece Portekiz maçında sınırlı kalmadı. Fas, turnuva boyunca Hırvatistan, Belçika, İspanya gibi önemli takımlarla da mücadele etti. Fas, seri penaltı atışları da dahil kupada oynadığı 5 karşılaşmada kalesinde sadece 1 gol gördü. Fas o tek golü de kupada sıfır çeken Kanada’dan yemişti. Bunun dışında Hırvatistan ve İspanya ile golsüz berabere kalan Fas, Belçika ve Portekiz’i de yendi.

İŞTE GERÇEK RÖVANŞ

Yarı finalde Fransa ile eşleşen Fas için tarihi bir rövanş fırsatı en çok konuşulan konuların başında geldi. 1912-1956 yılları arasında Fransa’nın sömürgesinde kalan ve o dönemleri kapsayan yıllarda Dünya Kupaları’na Fransa’ya bağlı olduğu için katılamayan Fas, şimdi yarı finalde rakibini bekliyor. Tarihsel bir rövanş olarak da kabul edilen bu eşleşme öncesi Fas taraftarları heyecanlı bir şekilde maçı düşünüyor.

GERGİN KUTLAMALAR

Fas’ın yarı final vizesini aldığı Portekiz maçı sonrası Avrupa’nın birçok şehrinde kutlamalar oldu. Fransa, Belçika, Hollanda, İspanya, İngiltere ve İtalya’da yaşayan Faslılar tarihi zaferlerini kutladı. Ancak bazı şehirlerde gerginlikler çıktı. Fransa’da Paris’te Fas taraftarları bazı arabalara saldırdı. Polislerle Faslılar arasında gerginlik oldu. Belçika’da Brüksel’de ve Hollanda’da Utrecht’te de polislerle taraftarlar arasında çatışmaya varan gerginlikler çıktı.

Kaynak: Milliyet