FIFA’nın yaptığı açıklamada, alkollü içecek satışının sadece lisanslı mekanlarda ve taraftarlar için ayrılan alanlarda yapılacağı ve statların etrafında olmayacağı belirtildi. Ancak Dünya Kupası maçlarının oynanacağı statların etrafında alkolsüz bira dağıtımı yapılacağı duyuruldu.

FIFA’nın yaptığı duyuruda, “Ev sahibi ülke makamları ile FIFA arasındaki görüşmelerin ardından, alkollü içecek satışının FIFA Taraftar Festival alanında, diğer taraftar destinasyonlarında ve lisanslı mekanlarda yapılmasına ve Katar’ın 2022 Dünya Kupası stadyumlarının çevresindeki bira satış noktalarının kaldırılmasına karar verildi. Katar’ın Dünya Kupası statlarında satışa devam edecek olan Bud Zero’nun (alkolsüz bira) satışında değişiklik olmayacak. Ev sahibi ülke yetkilileri ve FIFA, stadyumların ve çevresindeki alanların tüm taraftarlar için eğlenceli, saygılı ve keyifli bir deneyim yaşamalarını sağlamaya devam edecek.” denildi.

BUDWEISER: UTANÇ VERİCİ

Turnuvanın ana sponsorlarından olan ABD’li bira markası Budweiser, FIFA’ya yıllık 75 milyon euro sponsorluk bedeli ödüyor. FIFA’nın açıklamasından sonra Twitter’da paylaşım yapan Budweiser resmi hesabı, “Eh… Bu utanç verici” ifadelerini kullandı. Ancak bu paylaşım daha sonra silindi.

FIFA'NIN KATAR'A VERDİĞİ TAVİZLER

FIFA, Budweiser'in statlardaki konumu konusunda Katar'a çoktan bir taviz vermişti. Organizatörler, Budweiser standlarının çok dikkat çekici olduğu konusunda ısrar ettiler ve FIFA, onları daha az görünür olacakları yerlere taşımayı kabul etti. Sadece 3 ay önce FIFA, Katar'ın talebi üzerine turnuvanın başlangıç tarihini bir gün geriye çekti. Ve bu sayede, o gün tek maç yapılacak ve Katar ile Ekvador karşı karşıya gelecek