Spor gündemi yine krizlerin gölgesinde. Fenerbahçe’nin Süper Kupa protestosu öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) flaş seçimli genel kurul hamlesi geldi. Ortalık yine karıştı.

Sportmen ekibi de yoğun gündemi masaya yatırdı, çarpıcı tespitler yaptı.

- TFF’nin 18 Temmuz’daki seçim kararını nasıl değer lendiriyorsunuz? 

ERCAN TANER: Çok geç bir tarih. Türk futbolunun kaybedecek bence bir günü bile yok. Umarım kongre erken olur. Kulüpler de bunun için uğraşıyorlar. Çoklu aday olması en büyük dileğim. Futbol federasyonunun 18 Temmuz’a kadar futbolumuza fayda getireceğine inanmayanlardanım.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Mehmet Büyükekşi terör örgütü Fetö’nün bylock uygulamasını kullandığı iddiasını yalanlamaması nedeniyle başından beri benim için soru işaretiydi. Hele ki tek adayla seçime girmesi kusura bakmayın ama siyasetin atadığı isim olarak tescillendi. Halbuki Ahmet Nur Çebi, eğer kaypak kulüp yöneticileri olmasaydı, şimdi TFF’nin başındaydı. “Ahmet Abi” modeli ile bu krizler yaşanmayacaktı. Benim için mevcut TFF yönetimi fiilen görevini tamamlamıştır. En kısa sürede seçime gitmelidir. Milli Takımımız önemli bir turnuvaya yenilenmiş, arınmış bir yönetimle gitmelidir

YASİN YILDIRIM: Seçimler bitti, TFF gitti. Bu işin Türkçesi bu. Çok geç kalınmış bir karar. Riyad krizi yaşandığı gün istifa gelmeliydi. Bugün imzalar toplansa bile seçim süreci 2 ayı bulacak. Asıl önemli olan artık herkesin saygı duyacağı güçlü bir figürü TFF Başkanı seçip, kurullarda köklü değişikliğe gidilmesi. Yoksa Mehmet gider Ahmet gelir, değişen hiçbir şey olmaz.

"NASİP İLE HASİP GİBİ"

- Galatasaray’ın Süper Kupa’daki sevincini eleştirenler var.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Galatasaray ile Fenerbahçe otobüsleri yan yana gelse gidecekleri yere kadar yarışırlar. Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ın Hasip ile Nasip filmi vardır. Aslında biz futbolseverler onların arasındaki tatlı rekabeti özledik. Genel kurulda Galatasaray’ın kurucusuna küfür edilince Icardi’nin gol attıktan sonra sevinmesine şaşırmıyorum. Tek taraflı centilmenlik olmaz. Artık bir sulh sağlanmalı.

ERCAN TANER: Eleştirenler de haklı ‘Futboldur gol olur’ diyenler de... Maç başladıktan sonra hiçbir şey belli olmaz. İnsanlar gazozuna maç yapsalar bile gol atmak isterler mahallede.

YASİN YILDIRIM: Fenerbahçe yapacağı protestoyu Galatasaray’a bir şekilde anlatsaydı bu görüntüler yaşanmazdı. Karşısında size karşı mücadele etmeye çıkmışça maça başlayan U19 takımı olursa siz de gider golü atarsınız.

"O GÖRÜNTÜLER FENERBAHÇE'Yİ MOTİVE EDER"

- Süper Kupa finali Galatasaray-Fenerbahçe gerilimini nasıl etkiler?

ERCAN TANER: Açıklamalar bakınca gerilim azalmış değil. Yöneticilere, futbolculara, hakemlere biz medya çalışanlarına büyük görevler düşüyor. Toplumu germenin hiçbir anlamı yok. Ortada sadece bir şampiyonluk var.

YASİN YILDIRIM: Fenerbahçeli futbolculara Galatasaray’ın Urfa’daki sevinci büyük motivasyon olacaktır diye düşünüyorum. Gerilim devreye girilmezse daha da artacaktır. İş derbiye kalırsa Trabzonspor maçı sonrasında yaşananların daha geniş çaplısını yaşarız diye düşünüyorum.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Fenerbahçe yaptığı propaganda ile “Şampiyon kim olur?” diye kimse konuşmuyor. Fenerbahçeli futbolcuların mevcut durumda geriden gelmesi ama bunun yanı sıra kenetlenmesi bir motivasyon kaynağı olabilir.