Beşiktaş’ın en büyük özelliği, eksiği, sakatı ve de cezalısı olmasına karşın, rakip kim olursa olsun, oyun anlayışı kazanma üzerine kurulu. Bu meziyet, kuşkusuz Şenol Güneş’in işbaşı yapmasıyla ortaya çıktı.

Örneğin dünkü maç... Galatasaray ipi göğüslemiş, yani büyük hedef kaçmış, psikolojik olarak frene basarsınız di mi? Ne var ki Kartal’da öyle vites küçültme, geriye atma yok, hep 5’e takıyor. Bu bir farkındalık... Ancak savunma güvenliğini de elden bırakırsanız, rakibin iştahını kabartırsınız, kalenizde iki golü de görürsünüz!

Fakat, kalesinde baskı görse de, rakibine pozisyon verse de fark etmiyor. Üçüncü bölgede öyle kramponlar var ki, savunmaların korkulu rüyası adeta... Yeter ki pozisyon bulsun affetmiyorlar. Örneğin Cenk Tosun, Aboubakar, arada sürpriz isimlerden Gedson ve Tayfun Bingöl... Attıkları gollerle Kartal’ı sırtlayan isimler oldular.

Aboubakar, kaleci ile karşı karşıya kaldı, topu kontrol edemedi, arkadan gelen Gedson, Kartal’ı öne geçirdi. Cenk Tosun, geç açıldı, pir açıldı. Aboubakar, evet kaçırıyor, ama attırıyor. Cenk Tosun’a yaptığı asisti gördünüz mü? Akıl dolu, müthiş... Tabii ki tecrübeli futbolcu boş geçer mi? Farkı ikiye çıkardı. Aboubakar -

Cenk Tosun arasında müthiş bir iletişim ve de uyum var. Birbirlerini harika tamamlıyorlar. Pas alışverişleri inanılmaz.
Muleka’yı uzun zamandır ilk kez 11’de gördük. Oyunda kaldığı sürece biraz didindi, şutlar attı. Ama yeterli olduğunu söylemek çok zor... Nitekim ikinci yarıda yerini Tayfun’a bıraktı.

Kasımpaşa’nın oyun hamleleri ve de savunma bloğunun biraz öne çıkması, oyuna biraz olsun heyecan getirirken, Cenk Tosun 61’de öyle bir fırsat kaçırdı ki, kendisi de şaşırdı biz de... Atsa, fark büyüyecek, rakibin direnişine son verecek. Tabii ki bir gol, bir asist ve de bir direkten dönen şutunu da ekleyelim. Yani artıları çok... Valla skor ne olursa olsun, işi sıkı tutacaksınız. Bir gevşediğiniz anda, tıpkı 61’de Aytaç’ın golünde olduğu gibi şoka uğrarsınız. Durun bitmedi, Donk’un 86’daki bazukasından gelen golü gördünüz mü? Müthişti.

Maçın yıldızı, golcülerin dışında Gedson’dur. Adam sanırsınız çift ciğerli... Alıyor, gidiyor, durdurabilene aşk olsun. 79’da Tayfur’a öyle bir asist yaptı ki, mükemmel. Tayfun, bu harika pası golle taçlandırdı, yeniden farkı üçe çıkardı.

Uzatmanın son saniyelerinde Cenk Tosun, penaltı noktasında düşürüldü, hakem bitiş düdüğünü çalacaktı ki, itirazlar bitmedi. VAR uyardı, Bayarslan inceledi, beyaz noktayı gösterdi. Atışı Atiba kullandı, maçın skorunu belirledi.

İşin özeti, zirvenin rengi belli, geriye Beşiktaş ile Fenerbahçe arasındaki klasman yarışı kaldı. Derbinin sonucu Kartal’ın ikincilik anlamında yakinen ilgilendiriyor. Tabii ki Konyaspor maçının da kazanılması gerekiyor. Ancak tablo ne olursa olsun, iki takım da Avrupa’yı çıkacak, Konferans Ligi’nde ülkemizi temsil edecek.

Bilal MEŞE / Milliyet