İşte Ali Ece'nin açıklamaları:

"Şenol Güneş, ilk 11 tercihinde Rosier’i çok tercih etmiyor. Onur Bulut’u çok istedi, aldı ve gelir gelmez 11'de yerini buldu. Milli takımda da Ermenistan maçında oynadı.

Şenol Güneş’in A planı, oturtmaya çalıştığı oyun, oyun kalitesinin yükselmesi için mutlaka Ghezzal’ın gelmesi gerekiyordu ve döndü. Nerede kalmıştık dercesine oynarsa bir önceki maçtaki performansı her şeyi anlatır.

Beşiktaş maça nasıl başlar? Ghezzal üzerine kurulu bir oyunda Aboubakar - Gedson ikilisini birbirine yaklaştırarak mı oynatacak? Yoksa Gedson’a yine mezella görevi mi verecek son karşılaşmada olduğu gibi…

Cenk - Aboubakar ikilisinin arkasında böyle bir oyuncunun olması iyidir.

Fenerbahçe iki merkez orta saha ile oynuyor. Jorge Jesus öyle oynatıyor, kim olursa olsun orada sayısal olarak 2’ye 2 kalıyorsun. Bu arada Hadziahmetovic’in performansını düzeltmesi gerekiyor. Milli takımda da iyi performans sergileyemedi. Bu maçta yapacağı hata “bu adama, bu para verilmezcilerin" eline büyük koz verecektir.

Hadziahmetovic’in Fenerbahçe maçında kötü oynama lüksü yok. Beşiktaş’ın kazanmasını istiyorsan tek hata lüksün yok. Performansını düzeltmesi gerekiyor, hatta Şenol Güneş'in onu 11'de düşünmemesi gerekiyor. Fenerbahçe’de Ferdi solda, Osayi sağda olacaksa hakikaten Masuaku’nun yakınında oynayan Gedson daha mı işe yarar? Çünkü evet Osayi çok iyi bindiriyor, son maçlarda girip oynuyor ve daha fazla süre almalıyım mesajını verdi yalnız arkadaki boşluk önemli. Jorge Jesus orada iki stoper olarak kimi tercih edecek? Aboubakar’ı nerede topla buluşturacaksın? Buna göre Gedson’un yerini belirleyeceksin. Şenol Güneş’in düşüncesi budur, ayrıca Jorge Jesus’un Beşiktaş’ta en iyi tanıdığı oyuncunun Gedson olduğunu düşünüyorum, birlikte çalıştılar. 

Aboubakar’a göre oynayacaksa Beşiktaş, yani Ghezzal, Aboubakar, Cenk bakıyorsun Ghezzal asıl senin oyun kurucun. Orta üçlüden birinin oyun kuruculuk yükünü üstlenmesi gerekmiyor, o zaman Gedson’u çekebiliyorsun. Ghezzal doksan dakika kendi standartlarında oynarsa, Aboubakar bir kere böyle derbikatör oyuncu, yani derbilere damgasını vuran oyuncu, derbide sazı eline alan bir oyuncu. Beşiktaş derbide en son Kadıköy’de kazandığında Aboubakar farkıyla kazandı bu bir gerçek…

Jorge Jesus Atilla’nın yanında Gustavo ile başlarsa Gustavo sağ stoper olacak. O zaman Cenk - Aboubakar ikilisinde Aboubakar sola açılıp Gustavo ile eşleşecek şekilde oynarsa  o zaman Beşiktaş’ın gol atma oranı yükselir.

Duhuliye.com