Mehmet Demirkol;

Bir takımda Del Alli, Redmond, Ghezzal oynayamadı ama Ghezzal, Cenk, Salih gibi oyuncular var ise Antalya adına bir kalite eksikliğinden bahsetmek ayıp olur çünkü birçok oyuncusunu kaybetmiş ve buraya çok eksik ile gelmiş bir takım.

 Beşiktaş’ta ne eksik diye sorarsanız; üretkenlik, seni bilet alıp izlemeye gelmiş insana bunu yapamazsın. 5-0 önde de olsan 6. Golü kovalayacaksın, pozisyon üreteceksin.

Çok ve gereksiz faul yapmasına rağmen Saiss en iyilerindendi takımın, dar alanda yaptığı hareketler faul olmaz ama geniş alanda rakibe öyle yakanınca yaptığı hareketler faul oluyor. Saiss iyi bir dar alan savunmacısı ama hücum takımları için ideal mi bilmiyorum.

Antalyaspor kaşısında takımına çok büyük katkı verdi özellikle Redmond’a attığı çapraza attığı ikinci yarı bir top var. Günümüzde futbol topu en hızlı şekilde boş alana çıkarmak üzerine kurgulu, bütün oyuncular buna evrildiler. Dar alanda ince işler yapan oyuncu çok değerli bir şey olmasına rağmen asıl değerli olan şey topu kalabalığın dışına çıkaran oyuncu ve orada iyi değerlendiren oyuncu.

Boş alan yaratmak…

Muleka’yı geçen sezon çok parlak yapan şey olağanüstü sukünetiydi. Ceza sahası içinde çok sakin kalabilen oyuncuydu. Büyük takımda sakin kalabilen oyuncular kendilerini tam olarak gösterebilirler. Beşiktaş’ın hücum oyuncularında bir sukünet sorunu var. Hücuma yönelik oyuncularında Cenk dahil.

Taktiksel sorunlarda var, rakibi açamama derdi sağdan giderken solda, soldan giderken sağda oyuncu bulundurmamaktan kaynaklanan…

Beşiktaş’ta temel eksiklikler bunlar. Kalite eksikliği işte şu oyuncu ya da bu. Kim çok iyi Beşiktaş’ta? Son 5 haftadır kim çok iyi? Bütün takımda böyle performans derdi var ise toplamda sorun var demektir.

Bu toplam sorunda temelde Valerien İsmael oyunundan buraya dönmek, ona göre kurgulanmış bir takıma şimdi bunu anlatmak, Şenol Güneş’in sezon ortasında gelmesi. Beşiktaş kötü futbol oynamadı ama ceza sahası içinde işi çözecek anda hem seçeneklerini daralttı, hem de sakin kalamadı.


Beşiktaş’ın orta sahasında ismi olan ve geçmişte iyi iş yapmış oyuncular var bugün onu veremiyorlar, gelecek vaad eden oyuncular var ama hiçbir zaman mükemmel olamadılar Gedson gibi geçen seneki Galatasaray’ın yaşadığı orta saha krizinin bir benzerini yaşıyor Beşiktaş. Her şeyden biraz, biraz ama birbirini tamamlamıyor…

Gedson iyi futbolcu ama bir takımı bir üst seviyeye taşıyacak lokomotif oyuncu değil ama bunu hep vaad ediyor zaten vaad ettiği için Tottenham baktı denedi. Top kendi ayağında iken başka ama top onun ayağından çıktığı anda bir şey çıkmıyor.

Bir oyuncunun top ayağında iken kendi kalitesini ölçersin, birde ayağından çıktıktan sonra ne yapıyor bakarsın, yaratıcılık anlamında yok, Salih bazen var, Ghezzal vardı şimdi bekleniyor birde Maxim var. Bu iki oyuncudan birisi devreye girerse herkesin yükseldiğini görürsün. Rosier’in Ghezzal’siz hiç iyi bir maçını hatırlıyor musunuz?

Takımın lokomotifi, takımın orta sahasını şekillendirecek oyuncuları olmazsa olmaz…