''Kararlar kamuoyu vicdanında da yer bulmadı''

Ligden çekilen takımlardan gelen puanları konuşan Kocadağ, "Halen tartışılıyorsa demek ki insanların vicdanında oturmayan bir şeyler var. TFF'nin talimatlarında bu konuda düzenleme olmadığını biliyoruz. Burada bir düzenleme olmadığı zaman TFF'nin ne şekilde yol almasıyla ilgili tartışma devam ediyor. Alınan kararlar bizim olduğu gibi kamuoyu vicdanında da yer bulmadı" dedi.

''TFF aceleci davrandı''

TFF, verilen kararlarda aceleci davrandığını öne süren Kocadağ, "Peki TFF ne yapmalıydı? Bize göre önce kulüp görüşlerinin alınması gerekiyordu ve uluslararası örneklerle beraber UEFA talimatlarını incelemesi gerekiyordu. Aceleci davranarak bu kararı aldılar. O dönemde sayın başkanımız eleştirilme pahasına söylemlerde bulundu. O gün için sosyal medyada bu söylemler manipüle edildi. Ama o gün çok haklıydı. Bu işin zamana yayılması konusunda telkini vardı. Kulüplerin büyük çoğunluğu bu konuda hala adaletli bir karar alındığını düşünmüyor. UEFA talimatı çok önemli bir talimat. Bu karar alınmadan önce UEFA olsa ne yapar diye bakılmış olsa cevap orada duruyordu. Bakılmamasının nedenini hiç anlamıyorum. UEFA'nın talimatnamesi var, federasyon bunlarla ilgili hassasiyet gösteriyor. Her dönem yaşadığımız vergi konusunda borçsuzluk yazıları alıyoruz. Bu talimatnameleri TFF hassasiyetle takip ediyor" dedi.

''TFF, UEFA kararlarını görmezden geliyor''

Federasyonun UEFA kararlarını görmezden geldiğini açıklayan Emre Kocadağ, "Bugün ligden çekilen kulüplere ne olacağı konusu olduğunda federasyon UEFA talimatını görmezden geliyor. Bunun nedeni bazı kulüplerle ilgili fayda olabilir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Herkes için adalet söylemleri sene başından beri söyleniyor ama kendi menfaatleri başladığında bu söylem rafa kalkıyor. Biz Beşiktaş olarak her zaman adaletin yanında olduk'' dedi.

"Bugün alınacak 1 puan fazla ya da eksikle alakalı taraf tutmadık. Bugünki duruşumuz da aynı. Biz adaletli şekilde karar alınsın istiyoruz. Hatayspor ve Gaziantep FK keyfi olarak ligden çekilmedi. Doğru, oynanmış maçları var. Bu takımlar depremden dolayı lige devam edemediler. Bu takımları maça çıkmıyor gibi hükmen mağlup saymak, küme düşen takımları belirlemek ve şampiyonu belirlemek vicdana sığmıyor"

"Beşiktaş özelinde, 18 deplasman oynayacağız. Bir başka rakibimiz 16 diğer, 17 deplasman oynayacak. Beşiktaş'ın 18 deplasmana gittiği yerde rakibinin 16 deplasmana gitmesi vicdana sığıyor mu? Bu adil bir çözüm müdür? Bu konuya açıklık getirilmesini bekliyoruz. 1 golle şampiyonluklar yaşanıyor. Şampiyonluk deplasmanda kaybedilen puanlarla belirleniyor. Adaletsizliğe Beşiktaş olarak isyanımız var. Kesinlikle kabul etmiyoruz. TFF'nin kulüplerin görüşlerini dikkate alarak bir an önce yeniden yönetim kurulunu toplayarak bu konuda adaletli bir karar almaları ve bu yanlışı düzeltmeleri gerekiyor"

"Yüzde 100 herkesi tatmin edici bir çözüm çıkmaz. Ligden çekilmek durumunda kalan takıların lige etkisinin 0'a yakın olması lazım. Bu nasıl olur? Oynadıkları maçları yok sayarsak olur. Alınan hiçbir karar tamamen doğru veya yanlış olmayacak. Vicdanlı tarafa yaklaşabileceğimiz sonuç bizim önerimiz olur. Bu takımlar keyfi olarak maça çıkmamazlık yapmıyorlar. Bu takımları küme düşürmeyeceğimize göre hükmen mağlubiyet bu konuda yanlıştır. Bu takımlar ligden çıktı. Lige etkileri yok, seneye devam edecekler. Bu takımları hiç lige başlamamış gibi değerlendirmesi gerekiyordu TFF'nin. Bu çözüm, doğruya en yakın çözümdür"

"20 sene önce alınmış bir kararla geçen sene alınmış bir karar var. hangisini tercih edersiniz? Türkiye'de alınan kararlar maalesef o günkü konjektüre göre alınıyor. UEFA, EuroLeague gibi bir organizasyon var. 20 sene önceki kararları bugüne uyarlamaya kalkarsak doğru hareket etmiş olmayız. Bizim söylediğimiz şekilde alınan kararlar da Türkiye'de var. Şu anda UEFA talimatı var. Tüm talimatlarını hassasiyetle uygularken neden bu kararda görmezden geliyoruz? 25 sene önce alınmış kararlar... Türk futbolunda alınan kararların hangisi çok adaletli ki?"

"Geçen hafta bir açıklama yaptık. Kayıkçı kavgası diye... İlginç hakem hataları oldu. Sonrasında yaşananlar malum. Bu kayığın içine böyle bir sonuç olursa TFF'yi de bindirmiş oluruz. Bu karardan faydalanan iki kulübün isteği doğrultusunda karar vermiş olur. Federasyon 3-4 takımın değil tüm kulüplerin federasyonudur. TFF'nin yapması gereken tekrar yönetim kurulunu toplayıp bu kararı revize etmesidir"

''Omuz Omuza kampanyasında da görev alıyoruz''

UEFA talimatlarında çekilen takımların gelirlerinin ellerinden alınması da yazıyor? sorusuna cevap veren Kocadağ, ''Öyle bir talebimiz yok. Gelirlerin alınması konusunda talebimiz kesinlikle olamaz. Kulüp olarak da Bırakmam Seni Türkiyem kampanyasında aktif olarak rol alıyoruz. Omuz Omuza kampanyasında da görev alıyoruz. Deprem bölgesine okullar yapacağız. Pandemi döneminde bazı takımların küme düştüğü ve geri geldiği noktada yine başkanımızın çabaları biliniyor. Küme düşme kaldırılsın noktasında başkanımızın başlattığı karar çerçevesinde geri gelmişlerdir. Beşiktaş Kulübü diğer kulüplerin alacağı gelire göz dikecek bir takım değil. UEFA tabii ki yerel federasyona bırakıyor bu kararı. Biz o ayrımı yapabilecek bilgide insanlarız. Söylemek istediğim yerel federasyona bıraktığı kararda böyle bir talimatname yoksa bu kararı nasıl almalı? Kulüplere oylama yapıp ne istiyorsunuz diyebilirdi. UEFA'da böyle bir uygulama olmuş, bunu alayım diyebilirdi. Bunların hiçbirini yapmayarak depremden 3 gün sonra zaten alınmış bir kararı 2-3 kere dillendirip Cumartesi günü yazıyla herkese bildirmesi şık olmamıştır. Hiç tartışılmaya açılmadan verilmek istenmiş bir karardır. Biz de biliyoruz UEFA talimatının buraya bir yaptırım içermediğini..." ifadelerini kullandı.

''Bu konu Tahkim ile görüşülmeyecek''

Kulüpler Birliği olarak TFF'ye bir yazı gönderdiklerini dile getiren Kocadağ, "Tahkim'e değil, Kulüpler Birliği olarak Federasyona bir yazı yazılıyor. Bu konunun yeniden konuşulmasıyla alakalı. Bu konu Tahkim ile görüşülmeyecek. TFF'de görüşülmesi gereken bir konu" dedi.

"Maalesef o gün için acele bir karar verildi. Bu konu tartışılmaya açıldığı noktada vicdanlı bakış açısı oturduğu zaman bu kararın böyle alınmaması gerektiği konuşuluyor. O kararı öyle almak istedikleri için depremin ardından aldılar zaten. Üzerinden zaman geçince kamu vicdanını yaralayan bir karar olduğu ortaya çıktı. Her gün bu karar tartışılıyorsa insanlar hem fikir olmuş durumda. Ligden çekilen takımların lige etkisinin devam ediyor olması adaletli gelmiyor kimseye"