Beşiktaş’a başkan olmak istiyorsan kesenin ağzını açacaksın. Nasıl mı?

Beşiktaş sosyal medyası diye bir gerçek var. Zamanını sosyal medyada takipçi kasarak geçiren sözde sosyal medya fenomenleri, artık başkan adayları ve olası yöneticilerle masaya oturup ciddi paralara imzalar atıyorlar. Kendilerini fenomen olarak ansalar da genelde sosyal medya trolleri olan bu tipler, farklı takipçi sayısı yüksek isimlerle de temas halindeler, amaçları etkileşimi çoğaltmak, paranın gösterdiği doğrultuda taraftara yön vermek. 

Bu zemini hazırlayan ilk isim Beşiktaş eski başkanı Fikret Orman oldu. Orman yönetimi, Metin Albayrak önderliğinde kendilerine bir sosyal medya ekibi kurdu, belirli isimlerle anlaşılıp maaşa bağlandı. Bu iddiayı eski yöneticiler ve Başkan Orman doğruladı ve kabul etti. Hatta Fikret Orman, Haber1903 YouTube kanalında katıldığı bir programda “biz rakiplerimizle mücadele etmek için böyle bir işin içine girdik” dese de pek tatmin edici olmadı.

Sosyal medya gücünü farkeden Orman yönetiminin ikinci başkanı Ahmet Nur Çebi, madeni gördü ve daha yöneticiyken kendi sosyal medya ordusunu kurmaya başladı. Belirli isimleri satın alıp sahibinin sesi konumuna getirdi. Özellikle seçim zamanı geldiğinde, kurduğu sosyal medya trol ordusu kendisine seçimi kazandıran en büyük faktör oldu. Çebi Başkanlığı boyunca da bu orduyu yönetti, kulüp içi haberleri ilk ağızdan bu isimlere vererek güçlenmelerini sağladı, maddi desteği hiç kesmedi, ta ki gemiyi ilk önce farelerin terk ettiği güne kadar. Zira yaptığı hatalar ve kötü yönetimi karşısında beslediği sosyal medya trolleri bile çaresiz kaldı ve olağanüstü genel kurula gidildi.

Olağanüstü genel kurulda iki aday vardı. Hasan Arat ve Serdal Adalı. Arat, Adalı’dan çok daha fazla zaman önce adaylığını açıklamış, sosyal medyada zaten belirli bir gücü olan bir isimdi. Hatta potansiyeline Çebi’nin seçim çalışmalarına destek veren ekibi de dahil etmesi, gücüne güç kattı. Bu ekip son güne kadar Emre Kocadağ’ın adaylığını açıklamasını bekledi ancak Kocadağ'ın aday olmayacağını açıklamasının ardından yön değiştirip Arat’ın yanında konuşlandılar. Adalı adaylığını seçime 20 gün kala açıklamasından dolayı geç kalmıştı, sosyal medyacılar saflarını tutmuşlardı, deyim yerindeyse “Atı alan Üsküdar’ı geçmişti”.

Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş sosyal medyasında bilinen bir isim olan Alper Bahadır twitterda açtığı bir chat odasında ilginç açıklamalarda bulunarak gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Bahadır yaptığı konuşmada "Benim bildiğim seçimde Adalı'nın tuttuğu otellerde kalanlar, gelip yemeğini yiyenler, onun getirdiği uçaklarla gelenler Arat'a oy verdi. Orada başka bir karaktersizlik var, herkes kendi gelmedi. 1 gün önce Harbiye'deki gala kapalı gişeydi, bayağı bir kişi vardı. Orada Serdal başkanın hatası ne biliyor musun? O gala gecesine 10 milyon falan harcamıştır. Alsana abi sen de 10 milyonluk twitter hesabı, bak burası ne oluyordu, kaç oy geliyordu? 10 milyonluk Twitter hesabı burayı ele geçirir. Direkt Beşiktaş timeline'ı satın alır. Bu kadar basit biliyor musunuz mevzu? Bu saatten sonra bunu yapmayan da enayidir. 10 milyona herkesi alır abi..." ifadelerini kullandı.

İşte bu kadar basit gerçekler, parayı veriyorsun algıyı satın alıyorsun, kendini alkışlatıyorsun, forma dağıttırıyorsun, fenomenler seni başkan yapıyor.

Beşiktaş’ta seçim çok uzak değil, tarih 2025 Hazırlıklar başladı. Şu günlerde konuşulan konuların başında Çebi’nin kurduğu ekibin ya da trollerin ( adı her neyse) bağlı olduğu O.Ç adlı siteyi Çebi’nin prensi Umut Tahir Güneş’in satın alması geliyor. Hatta Serdal Adalı ne kadar inkar etse de yönetim listesinde bulunan Kaan Kasacı’nın da Tahir Güneş’e ortak olduğu gelen bilgiler arasında.

Hasan Arat’ın bu oluşumu öğrenmesinin ardından Basketbol şubesini emanet ettiği Umut Tahir Güneş’in istifasını istediği de gelen bilgiler arasında. Arat’ın Güneş’ten gelen istifa sonrası göreve devam etmesi için hiç ısrarcı olmaması da bu iddiaları doğrular nitelikte.

Görünen o ki, 2025 seçimleri hareketli geçecek, Çebi cephesinde hareketlilik yüksek seviyede, Adalı sosyal medyacıların yeni umudu, yakın zamanda Kasacı ve Güneş’in yolu da belli olur. 

Seçim sonuçlarında sosyal medya kadar Tüpraş stadı localarında eski yöneticilerin derneklerle yaptığı maç öncesi toplantılar da belirleyici olacak. Görünen o ki 2025, başkan adayları için pahalı bir yıl olacak...

| Duhuliye