Beşiktaş Divan Başkanı Sayın Tevfik Yamantürk, Beşiktaş gündemine ve geleceğe dair düşüncelerini duhuliye.com için Eyüp Yardımcı'yla paylaştı.

Yardımcı'nın gerçekleştirdiği röportajda, hakemlerden, Türk futboluna, Fermamdos Santos'tan, transferlere bir çok konuya değinen Yamantürk, şu cümleleri kurdu:

Eyüp Yardımcı;

Martin Luther King’in “Gerçeği görüp de konuşmadığımız gün, ölmeye başladığımız gündür” diye çok güzel bir sözü vardır. Pazar günü Beşiktaş – Galatasaray arasında derbi maç oynandı ve biz maç ardından yine sahadaki futbolu konuşamadık. Yaşananlarla ilgili gerçeklerin konuşulmasını bekledik ama maalesef ortaya öyle bir konuşma dili konuldu ki sadece şahıslara karşı değil kurumları da içine alan hakarete varan açıklamalar, paylaşımlar yapıldı. Disiplin Kurulu başkanımız sayın Ahmet Akpınar’a karşı da suç duyurusunda bulunuldu. Beşiktaş Divan Başkanı olarak, futbolu uçurumun kenarına götüren bu konuşma ve hareketler için neler düşünüyorsunuz?

Tevfik Yamantürk;

Başından beri söylüyorum maalesef futbolun paydaşları kendi konumlarını korumak adına futbola zarar veriyorlar. Ne kadar devam eder bilemiyorum ama futbolumuz zarar görüyor.

Eyüp Yardımcı;

Şahsınıza ait twitter adresinizden “Bir futbolsever olarak düşünüyorum Süper Lig’de son düzlüğe girerken şampiyonluğa oynayan iki takımın maçlarını yabancı hakemlar meyönetse? Bu şekilde hakemlerin kalan itibarını kurtarmış, ligimizin değerini korumuş geriye dönük bahaneleri dinlememiş oluruz” palaşımı yaptınız. Pazar günü bir Beşiktaşlı, Beşiktaş Divan Başkanı olmanın dışında bir futbolsever olarak sahada keşke pabancı hakem olsaydı diye düşündünüz mü?

Tevfik Yamantürk;

Yıllardır aynı şeyi söylüyorum. Düşünün lig şampiyonluk adına bitti görünen bu iki takımdan biri şampiyon olacak. Hakemlerimizin yetenekleri bu kadar. Baskıya dayanamıyorlar. Kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum ama yetenekleri bu kadar. Bununla ilgili tedbir alınması lazım. Zekeriya alp ağabey MHK başkanı iken aynı düşüncelerimi ona da söylemiştim.

Eyüp Yardımcı;

Genel anlamda takım ve Santos hakkında düşünceleriniz nedir?

Tevfik Yamantürk;

Onları söyleyemem, yakışık almaz zaten sayın başkan ile bir araya geliyoruz kendisine düşüncelerimi iletiyorum. Yönetim kurulu bir tasarrufta bulunup teknik direktör ve oyuncu transferleri yaptılar, bizim vazifemiz takımın ve teknik direktörün arkasında bulunmamız gerekiyor.

Eyüp Yardımcı;

9 Mart tarihinde gerçekleşecek Divan Toplantısı öncesinde sayın başkan Hasan Arat’ın toplantı öncesi sizleri davet etiğini ve ”medeniyet güzel şey. Özlemişiz” paylaşımı yapmıştınız. Sayın Hasan Arat ve yönetim Kurulu ile bir önceki yönetim arasındaki farklar nelerdir? Neler değişti?

Tevfik Yamantürk;

Bizim kültürümüzde şimdi burada olmayan insanların arkasından konuşmak olmaz çünkü cevap verebilme imkânları bulamayabilirler. Zaten önceki Divan toplantılarında bu konuyla ilgili düşüncelerimi söylemiştim.

Eyüp Yardımcı;

Sayın başkan, önümüzdeki seçimlerde aday olmayacağınız konuşuluyor. Önümüzdeki seçimlerde aday olacak mısınız?

Tevfik Yamantürk;

Olmayacağım.

Bu dönem sonrasında 9 yıl bitmiş olacak ve zamanı geldiğinde masadan kalkmayı bileceksin. Bundan sonrasında yük olmak istemiyorum. Şahsıma ve ekibime gösterilen teveccühü suiistimal etmek istemiyorum. Bizlere oy verip seçenlere çok teşekkür ediyorum.