Kişisel Gelişim ve Liderlik alanında dünyadaki önemli uzmanlardan Robin Sharma; “İnsan, beklentisi kadar umutludur. Formül: Sıfır beklenti, sonsuz mutluluk “ der.

Beşiktaş’lı Genel Kurul Üyeleri, Serdar Bilgili dönemiyle birlikte topyekun bir yenilenme hareketine giriştiler. Yenilenmek iyiydi ama geçmişi unutup, geçmiş dönem ile ilgili tüm Beşiktaş’ı var eden, Beşiktaş’ı diğer tüm kulüp taraflarının veya kulüp tutmayanların dahil herkesin gönlünde taht kurmasına neden olan değerlerinde unutulması ile zaman içinde dozu artan bir dejenere sürecine girildi.

Bu süreç Beşiktaş’ı bugün içinde bulunduğumuz mali ve maddi tabloyu yaşanmasının ana sebebi oldu.

Bugüne baktığımızda, yeni gelecek  Başkan ve yönetimden beklentimiz; 2000 yılı öncesinin iyice incelenmesi  ve o dönemler nasıl yönetilmiş ise onun uygulanmasıdır.

Akaretlerdeki mütevazı evinde oturan o büyük Beşiktaşlı borçları ödeyebilmek için evini ipotek ettirmişti, geri ödeyeceğim sözünü verdiyse, herkes bilirdi ki o para geri ödenirdi. Onurlu duruşu, sade yaşantısı ve etrafta görünmeyi çok sevmemesi sebebiyle medyatik de değildi,Örnek alınacaksa işte size örnek alınacak başkan mekanı cennet olsun  Süleyman Seba

Beşiktaş camiası özeldir ve birlik beraberlik içinde’(ydi). Efsane Başkan Süleyman Seba camiayı her zaman birleştirmiş küs olanları barıştırmış  camiasını bütün tutmak için elinden gelen her şeyi yapmış bir Başkandı.

Yeni oluşacak başkan ve yönetiminden beklentimiz.İç savaş yerine dışarıda ki Beşiktaş düşmanları ile savaşmalı. İçimizdeki diğer takımları tutan kongre üyelerinin üyeliğini iptal etmeli seçimlerdeki bindirilmiş kıtaları yok etmeli  .

Başkanlar  camiayı birleştirme yerine, bol yönet anlayışından kaynaklanan icraatları yüzünden camia bugüne kadar kenetlenemedi.

Gerginlik, kavga ve çekişmelerin Beşiktaşımıza zarar verdiğini ne zaman göreceğiz?

Çok mu zor gergin olmayan bir ortam sağlamak?

Çok mu zor camiayı kucaklayıp, barış ortamı sağlamak?

Ben bir  Beşiktaş taraftarı olarak bıktım bu kavgalardan. Beşiktaş başkanına ve yöneticilerine laf taşıyan dedikoducular yüzünden yıllardır  maalesef sağlıklı bir iletişim ortamı sağlanamıyor . Başkanlar eleştiriye açık olmalıdır. Bizler nasıl alkışlıyorsak eleştiri de yapacağız. Herkesi potansiyel bir tehlike görüp dışlayıcı bir politika izlemenin Beşiktaş’a faydası yoktur.

Genç jenerasyonun Beşiktaş için elini taşın altına koyma zamanı gelmiştir. Beşiktaş'ın  geleceğini yönlendirmek isteyen, katkı yapmak isteyenlerin ortaya çıkma zamanı gelmiştir.

Camiada yer alan herkesin önceliği Beşiktaş olmalıdır. Fikir üretmek kulübe fayda sağlayacak projeler üretilmelidir.

Ajax modeline biran önce hayata geçilmeli.Genç istikbal vaat eden oyuncuları bulmalıyız. Outlet mağazalar açmalıyız uygun rakama ürün satıp korsan ürünü böyle engelleyebiliriz.

Seçim sürecinin başlatılmış olması son derece yerinde bir karar. Yönetimin değişmesi yeni bir heyecan yaratacaktır. Camiamızda bugüne kadar yönetici olmamış çok değerli insanlar var. Ulke ekonomisine yön veren Beşiktaşlı iş insanlarını kongrelerde görmez olduk. 

Süleyman Seba döneminde ön sıraları dolduran kıymetli insanları küstürüp, yerlerine şakşakçıları oturttuk. Kulağıma gelen isimler ile aday listelerinin oluşturulmasını trajikomik buluyorum. 

Başkan ve yönetim kurulu adaylarının, uygulanabilir , hayal olmayan projelerle genel kurul üyelerinin karşısına çıkmaları gerekir. Adayların, oturacakları koltuklara layık, itibarlı ve iş hayatlarında başarılı isimler olmalarını bekliyoruz. Bunu yapabilecek kişiler neredeler? 
  
Gençler bilmezler, onursal başkanımız Seba öncesi Mehmet Üstünkaya, kulübü dönemin şartlarına göre öyle üstün bir seviyeye getirip devretmişti ki Seba'ya da buna layık olma adına başarılı olmaktan başka yol kalmamıştı.

Oy kullanacaklara sesleniyorum. Beşiktaş  çok kan kaybetti. Kişisel iliskileri, duygusallıkları bir kenara bırakıp, en doğru adayı tespit edip oyumuzu kullanmalıyız. Kongre üyelerinin , oy verirken, Beşiktaşlılığın ne demek olduğunu anlayan, Beşiktaşa gönülden bağlı adayları iyi incelemesi,   Beşiktaşın manevi değerlerine sahip çıkacak, koruyup kollayacak bir başkanı seçeceğine emin olması gerekir. Bir kulübü yönetecek donanımın yanında Beşiktaş'a gönülden bağlı kişileri seçmek lazım.

Bu seçim süresince başkan adaylarının, genel kurul üyelerinin karşısına hayalleri ile değil ayağı yere sağlam basan ve ikna edici projelerle ve bu projeleri hayata geçirecek liyakata sahip, saygın ve itibarlı yönetim kurulu üyeleri ile çıkmaları son derece önemli. Zira bu seçim Beşiktaş  için köprüden önce son çıkışa gidecek son trenin hareket zamanıdır. Ve bu trende de  son bilet satılmış olacaktır..Yanlış ve duygusal bir seçim yapıp da " Allah kahretsin, elim kırılsaydı da oy vermeseydim " gibi komik hayıflanmaların da hiçbir anlamı yok çünkü iş işten geçmiş olacaktır. Kongre üyelerinin , oy verirken, Beşiktaşlılığın ne demek olduğunu anlayan, Beşiktaşa gönülden bağlı adayları iyi incelemesi,   Beşiktaşın manevi değerlerine sahip çıkacak, koruyup kollayacak bir başkanı seçeceğine emin olması gerekir. 

Kişisel kinleri de bir tarafa bırakmalıyız söz konusu Beşiktaş ise gerisi teferruat olmalı.

Masis KUYUMCU -  Duhuliye. com