Trabzonspor ve Beşiktaş, birisi son haftalarında düşüş diğeri ise çıkış halinde iki takım. Bu iki değerli takım Trabzon’da karşılaştılar ve maç öncesi hakim duygu, düşünce Beşiktaş’ın bu maçı kazanacağı yönünde idi ama Beşiktaş ofansif anlamda o kadar kötü idi ki! Sanırım bu bir puan onlara Mert Günok eliyle sunulmuş en güzel ve anlamla hediye oldu.

Trabzonspor uzun zamandır hasret çektiği taraftar desteğini bu maçta bulunca Beşiktaş’a oranla daha maçı isteyen taraf oldu, açıkçası galibiyet Trabzon tarafına şampiyonluk kadar anlam katacak bir gerçek olacaktı, olmadı…

Beşiktaş adına akşamın özetini ise Şenol Güneş’in; "Beşiktaş bu yıl ya da gelecek yıl şampiyon olur ya da olmaz... Ama oyun böyle olamaz. Zor maçtı, psikolojisi farklıydı. Hazırlık maçı gibi oynadık, ciddiyeti göremedik. 'Nasılsa kazanırız' havası yoktu. İsteğimiz sahaya yansımadı. İlk yarı boşa geçti. Trabzonspor ikinci yarı seyirci ile daha baskılı oynamaya çalıştı. Biz de kontralarla hamle yapmayı düşündük ama düşündüğümüz gibi olmadı. Pozisyonlarımız var ama rakibin de var. 2 puan kaybettik, beraberlik bir işe yaramadı. Savunmamız ikinci yarıda dirençli oynadı ama oyun dağınıklığı vardı. Oturmuş bir oyunun bozulmasına üzüldüm. 2 puandan daha önemlisi, oyun olarak kaybettiklerimiz var."

"Gole ihtiyacımız olduğu için Kevin N'Koudou ve Jackson Muleka'yı kullandım ama demek ki yanlış yapmışız. Belki N'Koudou'yu daha geç alabilirdik. Arkaya koşularıyla iş yapmasını bekledik. Haklı olarak o da hiç oynamadığını söyleyebilir, mazereti çok olabilir. N'Koudou ve Muleka, bu kadar kötü oynayamaz. " sözleri açıklıyordu.

Beşiktaş inanılmaz kötü oynadı, organize olamadı bu oyunda hafta için oynanan Atletico maçınında etkisi olabilir ama 5 hafta boyunca galip gelerek, birde Atletico maçını kazanıp Trabzon’a gidiyorsan kusura bakmayı ama bu kadar kötü oynamaya hakkınız yok.

Bu kötü oyunun faturası sadece futbolculara çıkmaz, onları koordine edemeyen, psikolojik olarak toparlayamayan, saha içine etki edemeyen, saha içine etki etsin diye oyuna aldığı futbolcusunun bu kadar kötü olduğunu göremeyen teknik heyetinde hatası vardır.

Beşiktaş adına şunu an itibariyle söylemekte sakınca yok ama ikincilik şansıda çok zora girdi. Bu dakikadan sonra sıralamada önünüzde bulunan Galatasaray ve Fenerbahçe kolay kolay puan kaybına uğramaz…

Bu maç sonrası Şenol Güneş’in kafasındaki gidecekler listesi daha da çok belirlenmiştir ve yakında basına yansır..

Beşiktaş Trabzon’dan kötü futboluna rağmen bir puanla dönüyor ve bunu da yine son haftaların en iyi ismi olan Mert Günok’a borçlu.

Maçın adına ne yazmak gerekli derseniz “Kalecilerin Gecesi” demek doğru olur. Sadece Mert Günok değil milli takımın diğer değerli kalecisi Uğurcan Çakır’da yaptığı kurtarışlarla maça damga vururken her iki kalecide kenardaki kalecilikten, teknik direktörlüğe uzanan iki eski kaleci Şenol Güneş ve İhsan Derelioğlu’nuda aralarına alarak adeta “Kaleciler Gecesi” yaşattılar.

Mehmet Eyüp Yardımcı/fotospor