Sözlerine "Yeni sezonun hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" diyerek başlayan Ali Koç, "Tüm kulüplere başarılar diliyorum. Kazasız, belasız, keyif dolu bir sezon olsun" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'na seslenen Koç, "Çok fazla sorun var. Finansal sorunlara çözüm bulmamız lazım. Adil rekabet ortamının sağlanması. TFF ve kurullarının adil bir standart yakalaması...

Finansal anlamda bıçak kemiğe dayandı. 7-8 yıldır kulüplerin dışında gelişen olumsuzluklar belimizi büktü. Kur hepimizi yakından ilgilendiriyor. Sadece bu bile içinden çıkılmaz bir durum.

2016 yılında 500 milyon dolarlık ihale yaptık. Bugün rakam 100 milyon dolara indi. TFF'yi çıkarırsak rakam 86 milyon dolara indi. beIN SPORTS'a kızdım ancak daha sonra asıl sorun TFF'de dedim. beIN çıkarlarını koruyor.

Öte yandan en sıkıntılı olduğumuz dönemde vergi arttı. Stopaj iade sistemi vardı, ne olduysa iki sene mükemmel işleyen sistem durduruldu."

Önceliklerinin 'adalet' olduğunu söyleyen Koç, ""Hakem yönetiminden, TFF'nin yönetiminden, kurulların kararlarında adalet bekliyoruz. İnşallah Mehmet Büyükekşi yönetiminde adil rekabet sağlanır. Şampiyonlukların sahada belirlendiği inancı arttığı sürece, ligin marka değeri gelişecektir.Temsilciler kurulu ve üyelerinin kararları büyük sıkıntı yaratıyor. Hukuk kurullarının yapısına yönelik bazı değişiklikler kaçınılmazdır. Bunu yaptığınızı söylediniz, teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

TFF Başkanı Büyükekşi'ye yönelik konuşan Başkan Ali Koç, "Geleneksel ve dijital medya hepimizi yoruyor. Baskılardan etkileniyorsunuz. Bu yöntemleri kullanarak rekabet avantajı kullanmaya çalışan kulüplerden etkilenmeyin. Doğru kararları verin. En çok bağırandan etkilenip kararlar almayın. Kurullarınızdaki insanların sosyal medyalarını inceleyin ve sonra atamalar yapın.

Yeni yayın ihalesinin şartları değişmeli. 5 senelik kontrat nasıl değiştiyse, yeni dönem artış da yapılabilir.

Passolig hepimizi yoruyor, taraftarları uzaklaştırıyor. Yabancı kuralı için 5 yıllık karar alalım. Ocak ayından önce adını koyalım. Cezalardan 60 Milyon TL almışsınız, bu ceza sistemini az bonkör şekilde kullanıma sokun. Hakem atamaları iyi yolda. Harcama limitlerinde yardımcı oluyorsunuz. Bazı kulüplerimiz bu limitlerle dükkana kilit vurur! 160 Milyonlarla ile kulüpleri döndüremezler. Bazı kulüpler için bunu gözden geçirin." dedi.

Korsan yayınlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Koç, "Korsan yayının bitmesi için yasa çıktı ama yeterli değil. Teknolojik çalışmalar devam ediyor, biliyorum. Korsan yayını engelledikten sonra yayın geliri daha da artacaktır." dedi.

Kaynak: beIN Sports