EURO 2024 Elemeleri D Grubu'nda A Milli Takımımız, Bursa'da karşı karşıya geldiği Hırvatistan'a ilk yarıdaki goller sonucunda 2-0 mağlup oldu.

A Milli Takımımız'ın teknik direktörü Stefan Kuntz, Hırvatistan maçının ardından konuştu ve skordan memnun olmadığını dile getirdi. Hırvatistan'la aralarındaki farkın topla oynadıkları ilk temas olduğunu aktaran Kuntz, "8 adımımız var. 2 adımı oynadık. Önümüzdeki maçlarda daha iyi iş çıkarıp kazanmak istiyoruz." dedi.

Skordan memnun olmadığını vurgulayan Kuntz, ilk devrede takımın taktiksel beklentilerini sahaya iyi yansıttığını belirtti. Alman futbol adamı, Hırvat oyunculara doğru baskı yaptıklarını ve 7-8 tane ciddi hataya zorladıklarını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Biz orada eksik kalıyoruz"

"Farkı özetlemeye çalışırsak; rakibimiz ile bizim aramızdaki en büyük fark, topla oynadığımız ilk temas. Stanisic, ilk temasta çok farklı topu oyuna sokuyor. Biz orada eksik kalıyoruz. Burada kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

"Dersler çıkarmak için çalışacağız"
Biz hep bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreçte genç oyunculara, böyle zor bir maçta ve zor bir rakibe karşı süre vermemiz önemliydi. Önemli olan genç oyuncular, bu süreyi aldığında elde edecekleri tecrübeyi idmanda veya bizim anlattığımız ile kazanamazlar. Bunu sahada öğrenmeleri gerekiyor. Maçtan sonraki bu zor durumu karşı dersler çıkarmak için çalışacağız.

"Hakan Çalhanoğlu, kasığından bir zorlanma yaşadı"
8 adımımız var. 2 adımı oynadık. Önümüzdeki maçlarda daha iyi iş çıkarıp kazanmak istiyoruz. Hakan Çalhanoğlu, kasığından bir zorlanma yaşadı. Ne kadar ciddi olduğunu MR'dan sonra öğreneceğiz.

"Arda'yı 6 numaraya koyma imkanımız yok"
"Hakan bugün bariz bir 6 numara oynadı. O pozisyonda birebir değiştirebileceğimiz oyuncu Arda Güler değildi kesinlikle. Öyle bile olsa o oyunun gidişatında Arda'yı 6 numaraya koyma imkanımız yok. Birinci temas konusu sırf ofans için değil, defans için de geçerli. Savunma yaptığımızda istediğimiz kişiye topu gönderememiz hassas noktalardı. Kalite farkını bu olaylar gösterdi. Ofansif yönden daha verimli bir oyuncu aklıma gelmiyor. Ofansif oyuncularımızı tabii ki eleştirilim ama çok da üzerine gitmeyelim. O oyuncular ileride yola devam etmek için yardımcı olacak.

"Çağlar konusunda tüm bilgilere biz de sahibiz"
"Görevimiz oyuncularımızı en doğru şekilde kullanmamız. Biraz daha sportif yönde üstüne koymamız. Bugün Arda'yı, İsmail'i ve Barış'ı oyuna aldık. Oyuncular bu tip maçlarda neleri geliştirmeleri gerekiyor maç içinde anlayabiliyorlar. Çağlar konusunda tüm bilgilere biz de sahibiz. Onunla sıkı bir iletişim halindeyiz. İki maçı baz aldığımızda Çağlar yine iyi oyuncularımızdandı. Orada bir sıkıntı görmüyorum. Bu, Merih için de geçerli. Belki kulübünde farklı nedenlerden dolayı daha az süre alıyordur. Ama milli takımda elimizdeki en iyi oyunculardan.

"Zeki, Roma'da neredeyse hiç süre alamıyor"
Ferdi konusunda da ilk devre biraz sıkıntılı olmuş olabilir. 2-0 geriye düşmüştük. Farklı yerlerde değişiklik yapmamız gerekiyordu. Umudum ikinci yarıda daha iyi olması ve hücum yapmasıydı. Bunu yaptı. Onur aslında Süper Lig'de çok iyi bir ivme yakalamıştı. Ermenistan'a karşı çok iyi oynayamadı. Zeki, Roma'da neredeyse hiç süre alamıyor. Bu tarz maçlarda bu eksikliği görüyoruz. Elbette bazı yerlerde zorluk çektiğimiz konular vardır. Kendime olduğundan fazla sıkıntı yaratmak istemiyorum. Elimizdeki oyuncularla en iyi şekilde sahaya yansıtmaya çalışıyoruz.


"O konuya çok fazla girmek istemiyorum"
Genel olarak hakemler üzerinde çok konuşmuyorum. Bizler girdiğimiz pozisyonları gole çevirseydik hiçbir şekilde düşünmemize gerek kalmazdı. O konuya çok fazla girmek istemiyorum. Kendi aktif zamanımdan beri anlamadığım bir konu vardı, süren bir atağımızı nasıl kesip bitiriyorlar anlamadığım için gidip sordum. Onu devam ettirip 2-1 olurdu, öyle bitirirdi oyunu.

"Farklı çalışmalar yapıyoruz"
Biz aslında bunun üzerinde çalışıyoruz. 2 veya 3 farklı yoldan oyuncuların konsantrasyonunu nasıl yüksek tutabiliriz, bununla ilgili farklı çalışmalar yapıyoruz. Futbolda önemli yer kazanmış ülkeler ufak yaştan itibaren oyuncuların gelişiminde psikolojik danışmanlarla çalışıyorlar. Burada oyuncuların yetenekli olmalarından ziyade kafalarındaki yeteneği kullanmak da bir yetenektir. Sırf futbol odaklı değil bu yeteneği en iyi nasıl kullanacağını da eğitiyorlar. Eğer kafadaki yapı iyi gelişirse oyuncular da bunu uzun vadeli sahaya daha farklı yansıtabilir. Belirli yaşlardaki karşınıza çıkan zorluklar oyuncular aslında bunların nasıl üstesinden gelebileceğini öğreniyor. Bu problemleri nasıl çözeceğini öğrendiğinde futbolda da sıkıntılar yaşadığında bunu daha iyi değerlendirebiliyor

"Oyuncularıma kamp sürecinde 2 soru sordum"
Bu süreçleri doğru sürdüremezseniz bu tarz problemler zamanla iyice büyüyor. Belki bazı oyuncuları da bu tarz konular engelliyor olabilir. Oyuncularıma kamp sürecinde 2 soru sordum. Küçük çocuk olarak elinizi sıcak ocağa değdirdiğinizde arkasından bir daha değdirir misiniz dedim. Yapmayız dediler. Yediğiniz bir şey midenizi bozduysa aynı yemeği yer misiniz dedim. Ona da yapmayız dediler. Onun için neden hep sosyal medyada geziyorsunuz, neden oradaki yorumları okuyorsunuz dedim. Bu da onları kötü etkiliyor, can acıtıyor.

"Elbette Türkiye'de çok fazla yetenek var"
Son olarak maç öncesinde "Biz 3.5, siz 80 milyonluk ülkesiniz. Bursa 3 milyonluk şehir. Biz dünya üçüncüsüyüz" diyen Hırvatistan Teknik Direktörü Zlatko Dalic'e de değinen ve "80 milyonluk ülkede hiç mi sol bek, stoper yok?" sorusunu cevaplayan Kuntz, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sorunun cevabı için bana ihtiyacınız yok. Türkiye'de mevcut akademiler, futbol eğitim sistemi yok. Elbette Türkiye'de çok fazla yetenek var. Ama yetenekleri geliştirecek insanlara ihtiyacınız var. Bu sırf Hırvatistan'a özel bir durum değil. Portekiz, Belçika da örnek alınabilir. Onlar bir futbol eğitim sistemi kurmuşlar ve bu doğrultuda meyvelerini alıyorlar. Ama siz bunları biliyorsunuz, bunların bir daha benim ağzımdan çıkmasına gerek yok."