Grubun sürpriz takımı Ermenistan’a karşı oyun kurulumu konusunda sabırlı olan milli takım, gerek rakip savunma bloğunun yoğunluğu gerekse bu yoğunluğu savuracak tempoya erişememe sorunu nedeniyle ilk yarıyı sönük geçirdi. Yine de kontra ihtimaline izin vermeyen savunma anlayışı rakibi sadece şut atmaya yöneltti ve bu durum da devreyi risksiz tamamlamaya yetti. İlk devre boyunca ceza alanı içi ya da çevresinde etkinlik kuramayan milliler ne kadar şut attıysa Ermenistan da o sayıya ulaşmıştı; 7/6. Yani görünenin aksine işler eşitte ilerliyordu ve bu rakibin lehineydi. Ve ikinci devrenin hemen başında kenardan iki girişiminin birinde golü buldu rakip. İkincisinde de golle burun burunaydılar. Akabinde üstünlüğü ele geçiren üstelik ilk devre kalesinde biri hariç ciddi tehlike yaşamamış Ermenistan savunmayı iyice sağlama aldı. Milli takım ise “oyun yerine oyuncu değiştirme seçeneği”ne yöneldi. Ancak topu öndekilere geçirmek ya da öne doğru alan yaratmak uzun süre pek de mümkün olmadı. Örneğin Kerem ikinci devrenin büyük bölümünde “görünmez” haldeydi. Haliyle Ermenistan savunma bloğunu hareket ettirecek ne tempo ne de kişisel beceri devreye girebildi.

Önce 75’te Cengiz Ünder maç boyu yaptığı tek içeri kat etmeyi başardı ancak koşusu gerekli açıları oluşturamadığından pozisyon sadece “tehlikeli atak girişimi” olarak kaldı! Oyun tam da çözülemez biçimde sıkışmışken Stefan Kuntz’un değiştirdiği sol koridorun en arkasından çıkan top genç Bertuğ ile nihayete erdi! Kritik dokunuş Hakan Çalhanoğlu’ndan sonuçsuz kalan gol girişimi Halil Dervişoğlu’ndan gol Bertuğ Yıldırım’dan…

Maç berabere bitti ve Kuntz’un tartışılan Türkiye kariyeri son dakikalarda gelen golle nihayete ermekten kurtuldu sayılır! Şimdi yaptığı Vargas esprisinden girip futbolu bilmediğinden çıkılacağı kesin ama çok az insan ülkede oynanan oyunun seviyesinden söz edecektir! Haliyle bu futbol ikliminin kurbanı her daim hazırdır.

Cem DİZDAR / Fanatik