“Güzel bir müsabaka olmasını bekliyorum, maçın en zayıf halkası hakem”

Serdar Ali Çelikler;

Deplasman yasağı şu demek, ben Türkiye Cumhuriye’nin güvenlik birimi olarak, oraya gelecek yaklaşık 4 bin tane Fenerbahçeliyi, 2500 tane Fenerbahçeliyi koruyamam demek bunun Türkçesi bu aslında yani taraftar gelmesin, okullar olmasaydı marifi ne güzel yönetirdim diyen bakan gibi taraftarda gelmesin benimde başım ağrımasın herkes Beşiktaşlı olsun birde Fenerlilerle uğraşmayalım…

Doğru bir şey değil, spor ruhunada aykırı olmakla beraber aslında bana sorarsan güvenlik güçleriyle herhangi başka bir grubu korumakla uğraşmayacağınıda gösteren bir karar.

Her iki takımda hazırlıklarını devam ettiriyorlar, bugünkü akşam idmanından sonra aşağı yukarı muhtemele onbirler çok daha fazla belli olur. Beşiktaş’ta N’Koudou kesinlikle yok, Redmond sol önde oynayacak diyorlar, Ghezzal idmanlarda takımla çalışıyor ve oynasa dahi tam olarak verimle olmayacak diyorlar belki yedek kulübesinde oturup ihtiyaç hasıl olduğunda oyuna dahil olma ihtimalini yüksek görüyorlar ki ben sakatlıktan dönmüş ve hâlâ idman sonunda ağrıları olan ve sağlık ekibinin kesinlikle oynamaması gerekli dediği oyuncunun, oynamaması gerektiğine inanan biriyim. Valerien İsmael nasıl bir karar verir, onu açıkçası bu akşamki idmandan sonra biraz daha netleşecektir. O oynamasa bile Beşiktaş’ın ön üçlüsü belli Redmond, Weghorst ve Muleka ile başlayacaktır Beşiktaş.

Orta sahasında ve savunmasında bir problem yok. Stoperde Türk futbolcu olarak Saiss’in yanındaki partner Necip’mi olur? Tayyip’mi olur? Onuda artık bugünkü idmandan sonra hoca bir karara varacaktır. Herhalde temel büyük farklılıklar olduğunu sanmıyorum. Tabi Beşiktaş milli aradan önce iki maçında 5 puan kaybetti. Evinde Başakşehir’e karşı kaybettin sonra İstanbulspor maçı şimdi tekrar evinde taraftarı önünde kaybetmek istemeyecektir. Çokta yüksek tempo ve eforla başlayacaktır öte yanda Fenerbahçe’ki bilgilere geçelim.

Fenerbahçe’de 4 saat idman yaptılar tam 4 saat idman. Bizde sık kullanılır bizde Avrupa ile idman farkımız çok yok diye açık bir yalan söylenir bizim Türk teknik direktörler tarafından yani 1,5 2 saatte olsa idmanlar, idman kalitesi ve verimliliği çok daha yüksektir Avrupa’da bunu orada oynayan futbolculardan da defalarca teyit etmiştim. 

Bu 4 saatlik idmanda duran topundan, akan oyundaki savunma hücum pozisyonlarına kadar birçok şeyin çalışıldığını söylüyorlar. Fenerbahçe’de kesin olarak Perez yok dolasıyla Fenerbahçe üçlü savunma yerine dörtlü savunmayla maça başlayacak. Szalai, Gustavo tandemiyle maça başlayacak Alanya maçında olduğu gibi Serdar Aziz’in durumu belli değil diyorlar Serdar Aziz’de Rennes maçında kadroya girmişti ama daha sonraki maçlarda Alanya maçıda dahil yedek kulübesinde dahil oturmamıştı. Tanıdığım serdar Aziz kendini korumak için Beşiktaş maçında oynamak istemeyecektir orada yedek kulübesinde olacaktır.

Fenerbahçe’nin savunma göbeği ile alakalı Szalai, Gustavo ile alakalı Serdar Aziz’de olmazsa Perez’in sakatlığında bir yedek stoper problemide var.

Yani stoperlerden birine bir şey olduğu takdirde stoper oynayacak bir başka stoper olmayabilir.

Güzel bir müsabaka olmasını bekliyorum, maçın en zayıf halkası hakem. Ligin en çok tempolu ve koşan iki takımının maçına ligin muhtemelen en kalıplı en hantal hakemlerinden birisi atandı. 44 yaşında bir hakem atandı. Ben bu inadında sebebini anlamıyorum mutlaka bu maçlara yabancı hakem atanmalı neden direniyor. Türk futbol hâlâ anlamış değilim.