İşte Ergin Aslan'ın açıklamaları:

"Oyunu rakiple beraber düşünmek zorundayız. Başakşehir deplasmanları herkes için zor deplasmanlardır.  Hele hele Beşiktaş'ın 15-16 yıldır galibiyet sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu sene Başakşehir o ritmi, o dinamiği tutturamadı. Avrupa'dan elendiler. Dört büyüklerin hepsine yenildiği bir sezonu ilk defa yaşıyor olabilir. 

Beşiktaş tarafına baktığımız zaman hocanın daha rahat hareket ettiğini görüyoruz. Kulübeden soktuğu oyuncular, tercih ettiği oyuncular, alternatif oyuncuların gelmesi bunların hepsi kafasında planladığı şeylerin sahada gerçekleşmesini sağlıyor.

Beşiktaş aman aman futbol oynamıyor, tribünleri ayağa kaldırmıyor ama pragmatik düşünmek zorunda. İlle de Avrupa! O hedefin dışında kalamazsın. Hoca tabela yapmayı önemsiyor. İstanbulspor maçı kendi seyircin önünde, transferler gelmiş, ikide iki yapmışsın, ciddi bir şölene dönüşebilir hem skor hem oyun olarak. Ama Başakşehir maçını stratejik düşünmek zorundasın, vur kaç, al 3 puanı çık.

Beşiktaş'ın doğru yaptığı işlerden bir tanesi şuydu, Mert Günok'un net kurtarış sayısı düşmeye başladı. Başakşehir maçında 1 tane köşeden uzanarak aldığı top var net, bu iyi bir şey. Hadziahmetovic Gedson'un daha fazla oyunun içine girmesine sebep oldu, arkadaki stoperleri rahatlattı. Savunma yönü gelişiyor Beşiktaş'ta.

Son haftalarda eleştiriliyor ama takımın sallantılı, çalkantılı günlerinde hücum tarafını Cenk Tosun taşıdı, iki haftadır da Aboubakar bunu yapıyor. Bireysel performanslarla da üç puanı alıyorsanız işler iyiye gidiyor demektir. Beşiktaş artık üçüncülüğe tamam dedi, olabilirse hedef yukarı gibi gözüküyor.

İkincilik bence çok uzak değil. 2-3 hafta öncesinde ligin ikili bir yarışa döndüğünü söylüyorduk ama Beşiktaş'ın bu performansı, iki maç üst üste kazanması işleri Beşiktaş adına daha olumlu hale getirdi. Jorge Jesus ve Okan Hoca'sın, kalan maçlarına bir bakıyorsun, orada bir Beşiktaş duruyor, özellikle Fenerbahçe için. Galatasaray kazandı gidiyor ama bunu sonsuza kadar sürdüremezsiniz. Jesus bence bunları hesaplarken arkadan gelen bir Beşiktaş var ki ligin ilk yarısındaki Beşiktaş'a bile diş geçirememişti.

İkincilik ve üçüncülük arasında çok fark var. Ben hiç uzak bir ihtimal görmüyorum. Galatasaray kırılma yaşar mı bilmiyorum, Fenerbahçe bu haftalarda kazanırsa bir havaya girer ama velev ki Fenerbahçe takıldı, Avrupa'dan da elenirse sıkıntı olur. Yükselen Beşiktaş sıralamayı değiştirebilir. 

"BEŞİKTAŞ'IN SOL BEK SEVİYESİ BUNUN BİR TIK ÜZERİNE OLMALI"

Şenol Hoca geçen Masuaku ile ilgili konuşurken alternatifler koydu masaya. Saydığı alternatiflerden bir tek Umut Meraş'ın orijinal yeri, o da beklentileri karşılayamadı. Beşiktaş seneye Avrupa'da oynayacak. Konferans Ligi insana geniş ve güzel bir hayal kurdurabiliyor.

Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe Konferans Ligi'nde çok ciddi bir ilerleyiş gösterebilirler. Çok yukarı gidebilirsin. Masuaku bunu karşılar mı? Benim bir oyuncuda en önem verdiğim şey istikrar. Bir oyuncu her hafta 100 üzerinden 70 oynuyorsa ben bunu kabul ederim. Ama 3 hafta 90'a çıktı, sonra üç hafta ara ki bulasın, bu iyi bir şey değil. Masuaku bu konuda tam tatmin edemedi Beşiktaş'ı. Rosier'in ilk sezonu tatmin etmişti, sonraları düştü.

Masuaku o konuda çok tatmin etmiyor. 2,2 milyon Euro az buz para değil. Şu kadar gol atarsan sözleşme uzar, şu kadar maç oynarsan sözleşme uzar, bunlar yanlış işler. Almak zorunda kalabilirsin vasat bir adamı. Adam kota dolduruyor, oynatmayacağım ama mecburum. Bunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Ben Beşiktaş için gereken sol bek seviyesinin bunun bir tık üzerinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Duhuliye.com