İşte Günayer'in açıklamaları:

“Beşiktaş ara transfer dönemini en hızlı geçiren takımlardan bir tanesi. Yaptığı transferlerden belki de en önemlisi Aleksanderu Maxim, Gaziantepspor’dan kiralık olarak oyuncuyu kadrosuna kattı. 

Maksim 1990 Romanya doğumlu, 32 yaşında, 1,77 boyunda tam anlamıyla hücumcu ve skorer bir orta saha oyuncusu. 

Almanya yıllarında Stuttgart‘ta 131 maçta 17 gol 35 asist yapmış bir oyuncudan bahsediyoruz. Bu kötü bir oran değil. Maxim'in Gaziantepspor performansı ise oldukça etkileyici, 115 maçta 43 gol 23 asist yapmış ki bu muazzam bir rakam. 43 gol şu demek, her sezon 15 gol atıyor anlamına geliyor. Bir orta saha oyuncusunun her sezon 14-15 gol atması kolay bir iş değil. 

Maxim orta sahanın her noktasında oynayabiliyor, bu da onu joker konumuna sokuyor. Ama onun asıl mevkii tabii ki 10 numara. Kariyerinin büyük bir bölümünü, yaklaşık 180 maç, 10 numara olarak oynamış. 

Teknik anlamda üst seviye bir oyuncu olmasına rağmen koşu mesafesinde de geri kalmayan bir oyuncu. Bu da onu çok kıymetli yapan özelliklerden bir tanesi. Yani prese de katılabiliyor, hücum pres yapabiliyor, rakibe basabiliyor, öyle çıtkırıldım oyunculardan değil. 

Maxim’in en önemli özelliği şut özelliği ki, Beşiktaş orta sahasının en büyük sıkıntısı şut çekememeleri. Beşiktaş orta sahası şut çeken oyunculardan oluşmuyor ve bu da Beşiktaş’ın hücum aksiyonunu ciddi şekilde eksiltiyor. Maksim bu noktada tam anlamıyla ilaç gibi gözüküyor, çünkü maç başına çektiği şut sayısı ortalama 3, yani kaleyi gördüğü anda net şutlar çekebiliyor. Bunun dışında arkadaşlarını pozisyona sokma sayısı 7, yani her maçta yedi kez gol pozisyonu bulabiliyor. 

İstatistikler girdiği ikili mücadelelerde yüzde 48'lik bir top kazanma oranı veriyor, bu da her girdiği 2 ikili mücadelenin birini kazanıyor demek. Tüm bu noktalara baktığımızda Maxim, Şenıl Güneş’in tam aradığı isim.

Duhuliye.com