Mustafa Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"ELİNİ RAHATLATACAK"

"Maxim, Beşiktaş'ın elini rahatlatan bir hamle olur diyebiliriz. Kontenjan açısından özellikle. Hatta kontenjan açısından bu rahatlama olmasa bile Beşiktaş bizzat yabancı oyuncu olarak transfer etse bile yine mantıklı isimlerden bir tanesi olabilirdi. İçinde bulunduğumuz havuz içerisinde en azından lig içerisinden büyük takımlarda potansiyeli olan isimlerden birisi de Maxim'di. Hak ettiği değeri görmüyor da diyebilirim Maxim için. Çok iyi bir istatisiği var ligimizde. 40 gol, 18 asisti var. Bu o pozisyondaki bir oyuncu için gayet yeterli bir istatistik. Ki Gaziantep'te biliyorsunuz çoğunlukla biraz daha topun arkasına geçen, daha çok savunmayı düşünen, rakip kaleye nadiren giden yapıya sahip oluyor ve bu yapı içerisinde çok fazla gol asist sayısı olması zaten çok mümkün değil oyuncuların. Maxim de bu oyun tarzı içerisinde gayet iyi bir istatistik yaptı. Zaten Gaziantep maçlarını izlediğinizde genellikle en etkili oyuncunun Maxim olduğunu görüyorsunuzdur."

"MENSAH GİBİ DEĞİL"

"Bununla birlikte bazı oyuncular bir üst seviyeye çıktığı zaman şöyle eleştiri yapılır, 'Büyük takımlarda olmuyor' diye. Evet genellikle böyle bir istatistik olabilir. Ama arada istisnalar da var. Bence Maxim daha iyi bir kulübe geldiğinde daha iyi bir takım geldiğinde etrafında daha iyi oyuncuları bulduğunda, performansını da arttıracak bir oyuncu. Çünkü sadece gol asist anlarında gözüken bir oyuncu değil. Mensah mesela. Gollerde asistlerde var ama onun dışında heba ettiği çok şut vardı. Çok fazla driplingde kaptırdığı toplar vardı. Ama Maxim'in maçlarını izlediyseniz oyun içerisinde de etkisi olan bir oyuncu. Oyuna katkısı olan bir oyuncu.  Oyun zekasını konuşturan bir oyuncu." 

"ORTA SAHADAN SKOR KATKISI ŞART"

"Etrafında daha iyi bir oyuncu grubu bulduğunda topu alıp top Topu verip geri alabileceği oyuncu sayısı arttığında mesela bir Aboubakar bulduğunda, yanında bir Gedson Fernandes'i bulduğunda çok daha performansı artacaktır diye düşünüyorum. Bir kere Beşiktaş'ın zaten bu tip bir orta sahaya da ihtiyacı vardı. Skor dağılımı anlamına bakılınca, evet, Cenk Tosun ekstra performansı var. Aboubakar'dan da Beşiktaş'ın beklentisi skor gücünü yükseltmesi ama sadece hücum hattıyla bu iş bitmiyor. Orta sahadan da bir skor katkısının olması gerekiyor. Zirveye oynayan takımlarda hep bu örnekleri görmüşüzdür. Şimdi Beşiktaş'ın mevcut orta sahasına bakılınca bu ama Dele Alli'den beklendi ama uzun süredir bu katkıyı veremeyen bir oyuncu. Gedson'un ideal rolü 6 numaranın hemen yanındaki 8 numara. O bağlantıyı sağlayacak oyuncu. Hadziahmetovic de ana rolü 6 numara ya da 6-8 bağlantısı. Maxim buradaki aranan tanıma gayet uyuyor. Beşiktaş çok mantıklı bir hamle yaptı diyebiliriz."