EURO 2024 Elemeleri'nde grup kura çekimi, şampiyonaya ev sahipliği yapacak Almanya'nın Frankfurt şehrindeki Festhalle Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kura çekimine 4. torbadan giren Türkiye, D Grubu'nda Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile eşleşti.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TFF Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop, EURO 2024 elemeleri grup kura çekiminin ardından TRT SPOR'a özel açıklamalarda bulundu.

Mehmet Büyükekşi kurayı şu sözlerle değerlendirdi:

"Buradan öz güvenimiz yüksek olarak ayrılıyoruz. Diğer gruplara baktığımızda daha avantajlı bir grupta olduğumuzu düşünüyorum. İnşallah sonu güzel olsun. Hedef 24 takımın içerisinde olmak. Bunu başarabilecek gücümüz var. Ben Milli Takımımıza güveniyorum. 2022'de, 2008'de bu başarıları gördük. Bundan sonra da aynı başarıları göreceğimizi düşünüyorum. Yapmamız gereken şey birlik, beraberlik içerisinde olmak. İstikrar şart. Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Türk Milli Takımının, Türk insanının başaramayacağı şey yoktur."

Hamit Altıntop'un kura değerlendirmesi ise şöyle:

"Avrupa Şampiyonası'nın Almanya'da olması bizim için çok önemli. Burada bizi temsil eden çok insanımız var. Burada bayrağımızı yükselten, her alanda başarılı olan, önemli görevler alan insanımız var. Bu kuradan sonra psikolojik bir üstünlüğümüz var gibi gözüküyor. Umarım 2024'te burada yer alırız ve oyun olarak da iyi bir oyun oynarız. Türkiye bir futbol ülkesi. Çok önemli kulüplerimiz, camialarımız var. Milli Takım da bütün camiaları tek çatı altına alıyor. Umarım o güçle, o tutkuyla, o sevgiyle Milli Takımımızı 2024 hedeflerine ulaştırabiliriz"

Stefan Kuntz'un kura değerlendirmesi şöyle:

"Diğer grupları da gördüğünüzde daha zor gruplar vardı. İlk etapta memnunuz. Ama önemli olan üzerinde iyi çalışmak ve bu gruptan turnuvaya katılabilmek. 6 ay içinde resmi maçları oynamaya başlayacağız. Çok genç bir takımımız var. Bunu olumlu kullanıp, istikrarlı bir şekilde üzerine çalışmamız gerekiyor. Üstüne koyabilirsek uzun vadeli başarılı olabiliriz. Son maçlardaki durumlardan dersimizi çıkardık ve bunlardan dersimizi çıkartıp önümüzdeki maçlara ona göre hazırlanacağız."

"Değerlendirmeye Hırvatistan'la başlarsak Hırvatistan bizde pozitif hatıralar anımsatıyor. Onlara karşı güzel bir maçımız olmuştu. Galler son turnuvada grubumuzdaydı. Zorlu bir rakip. Letonya'ya karşı benim de hocalık yapma şansım oldu. Rakiplerimizi küçümsememiz gerekiyor. İstikrarlı bir şekilde işlerimizi yolumuza koyduğumuzda, iyi hazırlandığımızda bu maçlardan iyi sonuçlar alarak EURO 2024'e katılmayı hedefliyoruz."