Her 10 yılda gençlere, geleceğin popüler olacak mesleklerin listesi hazırlanır. Genetik mühendisi olun, yapay zekâ üzerine çalışın vs. Futbol dünyasında bir gerçek var; Dünün, bugünün ve geleceğin en çok kazandıran mesleği futbolcu menajerliği. Rakamlara bakalım:
Pandemi öncesinde 2019 yılında dünyada transfer5.4 milyar Euro harcanmış, menajerlerin kasasına 499 milyon Euro komisyon girmişti. Pandemi ile birlikte transfer harcamaları büyük kan kaybetti. 2020'de 3.752021'de 3.6 milyar Euro'nun ardından geçen sezon kendine gelen piyasa, kasanın ağzını açıp 4.6 milyar Euro harcadı. 2023'te Suudi Arabistan'ın da katılımıyla bu rakam 6.8 milyar Euro'ya çıktı.Jude Bellingham'ın 103 milyon, Harry Kane'in 100 milyon, Josko Gvardiol ve Neymar'ın 90'ar milyon Euro karşılığında kulüp değiştirdiği transfer döneminde İngilizler 1 milyar 850 milyon Euro harcadı. Suudi Arabistan 816 milyon Euro ile ikinci sırada yer alırken Fransa 801 milyon Euro ile Almanya ve İtalya'yı zorladı. Messi ve Ronaldo'lu yıllar sonrasında İspanyalı La liga ise ilk 5 dışında kaldı. Geçen yıl 461 milyon Euro komisyon ödenen futbolcu menajerlerine bu yıl ödenen rakam 650 milyon Euro. Koşan, golü atan, kurtaran, sakatlanan, kazanan ve kaybeden onlar değiller. Üstelik mesleğe başlarken bir cep telefonu yeterli.
FIFA, menajer komisyon oranının yüzde 10'dan fazla olmayacağını söylese de bu açıklanan resmi rakamların dışında menajerlerin kontratı sona ermiş futbolcuların yeni kulüpleriyle anlaşma sağladıklarında aldıkları imza parasına da illaki ortak olduklarını unutmamak lazım. Böylesine çok ve kolay kazanç başka hangi sektörde var bunu da okuyucunun takdirine bırakıyorum.

Bülent TİMURLENK / Sabah