Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası son 16 turunda A Milli Futbol Takımı, Leipzig Stadyumu'nda Avusturya ile karşı karşıya geldi. Müsabakadan 2-1 galip ayrılan milliler adını bir üst tura yazdırdı. Ay-yıldızlılar bu sonuçla Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 3. kez çeyrek finale kalma başarısı gösterdi. Tecrübeli teknik direktör Rıza Çalımbay maçın ardından değerlendirmelerde bulundu.

"SÜRPRİZ ADAY AVUSTURYA'YDI"

"Taraflı tarafsız herkes tarafından turnuvanın şu ana kadarki en büyük sürpriz adayı Avusturya... Bunun sebebi Ragnick’le beraber yakaladıkları oyun gücü. Ragnick’in geldiği günden bu yana Avusturya’yla ilgili oynattığı tüm maçlarda bir kadro istikrarı üzerinde durduğunu gördük. Hazırlık maçlarıyla da bunu tam olarak pekiştirdiler ve bu açıdan belki de turnuvaya takım olarak en hazır ekiplerden biri olarak başladılar. Avusturya maçının zor geçmeye aday olmasının en önemli nedeni buydu."

"ERKEN GOL İŞİMİZE GELDİ"
"Maça bir duran top golüyle dakika dolmadan golle başlamak ise olabilecek en ama en güzel senaryoydu. Zaten atmosfer en başından beri olduğu gibi bizimle. Erken gol bizi daha konsantre hale getirirken Rangnick’in ise planlarını bozdu. Tabii sonrası çok ciddi bir enerji ve taktik disiplin istiyordu. Devreye kadar da harika bir şekilde yaptık bunu. Oyuncularımızın mücadele gücü kadar kazanma arzuları, coşkumuz, milli duygumuz tam anlamıyla sahadaydı. Ancak ikinci yarının da zorlu geçeceğinin farkındaydık. Buna göre hamlelere ihtiyacımız olacağı açıktı."

"SANTRFORSUZ OYUN TUTTU"
"Enerjilerin düşmesiyle beraber çok ciddi baskı yiyerek başladık ikinci yarıya. Yine Merih’le gelen ikinci gol aslında oyunu farklı bir şekilde değerlendirme şansı verdi bize ama önde daha fazla top tutabilecek hamlelerde biraz geç kaldık. Santrforsuz oyun başlangıç için tutsa da özellikle 2-1’den sonrası için en uç oyuncusu istiyordu. Avusturya’yı geçmenin ne kadar önemli olduğunu özellikle son 30’da oynadıkları güçlü oyun gösterdi."

"MERT AYAKTA TUTTU"
"Mert’in ayakta tuttuğu öyle iki an var ki bu harika performans için onu apayrı kutlamalıyız. Müthiş bir heyecan daha yaşadık. Aynı kazanma arzusuna Hollanda karşısında da ihtiyacımız olacak. Ancak yarı final için taktiksel olarak da dersler almalı ve daha iyisini yapabilmeliyiz."