Ankaragücü taraftarları  90 dakika  küfür ettiler, sahaya yabancı maddeler attılar, bunlar yetmedi, sahaya biri girip uçan tekme attı! tüm bunların karşılığında 1 maçlık ceza verildi! Trajikomik bir durum.
Josef De Souza adamı tuttuğu, kendini ve takım arkadaşlarını savunduğu için de 1 maç ceza yemiş. Ne yapması gerekiyordu, oturup dayak yemeyi mi beklemeliydi? Adalet böyle mi  sağlanacak? Kusurla örtüşmeyen, yaptırım gücünden uzak cezalar, uzun vadede çıkabilecek büyük olaylara yeşil ışık yakar.
O tekme maçı yöneten hakeme gelmiş olsaydı ve Josef de önlem alsaydı yine kırmızı gösterecek miydi?
Şimdi Beşiktaş taraftarı Vodafone Park’ta maç boyunca küfür etse, sahaya yabancı madde atsa,  sahaya bir taraftar girse ve rakip takım oyuncusuna uçan tekme ile saldırsa aynı şekilde 1 maç ceza mı verilecek ? 
Düşünün sahaya bir holigan atlıyor, ciddi bir şekilde yaralama amaçlı saldırı yapıyor, o kişi ertesi gün serbest, rutin hayatına devam ediyor. Bunun yanında, kendini koruyan Josef ceza alıyor ve işini yapamıyor. Meşru müdafa diye bir şey yok!
Dünya çapında yıldız futbolcular transfer ediliyor. Bu ortamı, bu oyuncuların yaşadıklarını gören diğer oyuncular ülkemize gelmek istemez. Bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyordu ama yine her konuda olduğu gibi bu konuda da sınıfta kalındı.
Souza için bu kararı alan insanların aynı durumda kendileri olsalardı ne yapacaklarını çok merak ediyorum!

Masis Kuyumcu / Duhuliye