Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakem atamalarında yapay zekâ kullanımın genişletileceğini kaydederek, "Yeni sezonda VAR hakemleri de algoritmayla atanacak" dedi. TFF, geçen sezon bazı haftalar hariç, orta hakem atamalarını yapay zekâ denilen algoritmayla gerçekleştirmeye başlamıştı.

VAR hakemleri de yapay zekâyla atanacak

Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) 2023-2024 sezonu yaz seminerinin resmi açılış töreninde konuşan Büyükekşi, "Her zaman eleştiri konusu olan hakem atamalarında insan inisiyatifini ortadan kaldırdık, dijital atama sistemini uygulamaya koyduk. Her maçın hakemi temel kriterler ve performans olmak üzere 41 kritere dayanan algoritmayla atanıyor. Yeni sezonda VAR hakemleri de algoritmayla atanacak" dedi.

Takım istatistikleri de algoritmada

Yeni sezonda ayrıca algoritmaya takımların istatistiklerinin de gireleğini açıklayan TFF Başkanı Büyükekşi, "Böylece maçların zorluk dereceleri de verilerle detaylı şekilde takip edilecek" diye konuştu. Büyükekşi, hakemlerin yaptığı en küçük hata haksız bir gündem oluştuğunu savunarak, "Bunun sonuçları ne Türk futbolu için ne de hakemlerimiz için fayda üretmiyor. Aksine performanslara kötü etki ediyor" dedi.

Kaynak: Ajansspor