La Gazzetta dello Sport'ta yer alan habere göre, iki ezeli rakip 1 milyar sterlin'e mal olacak yeni bir stadyumun yapılması adına San Siro'nun tamamen yıkılması konusunda anlaşmaya vardı.

Katedral adını alacak yeni stadyumun San Siro ile aynı yere yapılacağı ve kapasitesinin 60 bin kişilik olacağı belirtildi.

San Siro'nun, 2026 Kış Olimpiyatları'nın açılış törenine ev sahipliği yaptıktan sonra yıkılmasının planlandığı ancak San Siro'nun arazisinin belediyeye ait olduğu için kamuyounda bir oylama yapılması gerektiği ifade edildi.

Kamuoyundan olumlu sonuç çıkması halinde ise 2027-2028 sezonuna hazır olması için Katedral için çalışmalara 2024 yılında başlanabileceği kaydedildi.

Milan ve Inter'in, 80 bin kişilik San Siro yerine daha az kapasiteli bir stadyum tasarlamalarına rağmen, Katedral'den 105 milyon euro'luk ek gelir beklediği vurgulandı.

İki ezeli rakibin yeni stadyumu Katedral'in, Milano'un iki ünlü binası Duomo di Milano ve Galleria Vittorio Emanuele'den bazı alınarak tasarlandığı belirtildi.

Geçen yıl yeni stadyum planlarını açıklayan Milan'ın CEO'su Ivan Gazidis'in de açıklamaları hatırlatırlırken, "Şüpheleri anlıyorum çünkü San Siro özel bir ancak, cesarete sahip olmak gerekiyor. San Siro'nun hatıraları sonsuza dek kalacak, kimse onları silemeyecek, bu imkansız" sözleri kullanıldı.

Kaynak: Sporx