Ülkemiz için üzgünüz"

İtalyan çalıştırıcı, 6-1'lik Avusturya mağlubiyetinden sonra ilk olarak "Kimsenin beklemediği bir sonuç. Ülkemiz için çok üzgünüz. Taraftarlarımız bizi desteklemeye geldi, onların önünde istediğimiz performansı gösteremedik. Bu tip maçlar tekrar kafamızı kaldırıp kendi cesaretinizi ortaya koymaya fırsat verir" dedi.

"Bu tarz mağlubiyetler..."

Avusturya'ya karşı alınan ağır mağlubiyetin ardından takımın toparlanığ gelişmesi gerektiğini ifade eden Vincenzo Montella, "Böyle mağlubiyetlerden sonra bizi yıkabilecek analizler yapmamak lazım. Yoksa çok basit olur. İlk yarıda takım çok fena olmadı. Orada bir faul vardı, verilmedi gol oldu. İlk yarıdaki futbolla keyif verdik. Dakikalar geçtikçe birlikteliğimiz bozuldu. Bu tarz seviyerlerde oyun temposu yüksek olunca bazı oyuncularımız çok oynamadığı için fiziksel olarak bunu hissetti. Bu tarz mağlubiyetler de genç milli takımı geliştirir. Bunlar futbolda var. Beraber yaşayarak, gelişmemiz gerekiyor" yorumunu yaptı.

"Burada bir sorumlu varsa benim"

Açıklamasında yenilginin sorumlusu olarak kendisini gösteren Montella, "Burada bir sorumlu varsa benim. Kimsenin bir başkasını suçlamasına gerek yok. Çok fazla motivasyonum yüksek. Eminim ki şampiyonaya gittiğimizde çok daha iyi performanslar göstereceğiz. Bu iki maçta da çok fazla da güzel cevaplar alabildik. Beklediğimden daha fazla geri bildirim alabildim bu maçlardan" diye konuştu.

"İstediğim cevapları aldım"

İkinci yarıda Avusturya'dan yenen gollerle takımın algısının dağıldığını söyleyen 49 yaşındaki çalıştırıcı, "İlk yarı çok pozisyona girmemize rağmen sadece 1 gol attık. İkinci yarıda beni üzen başka konuysa onların golünden sonra beraberliğimizi bozduk ve mesafeleri açmaya başladık. Bu sonuç için gerçekten çok üzgünüm. Test etmemiz gereken bölgeler vardı. İstediğim cevapları aldım. Bugünden itibaren tüm maçları seyretmeye devam edeceğiz. Grubu en iyi şekilde getirmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"Geçmişte Fransa'yı yeniyorduk"

Geçmişte güçlü takımları yenen bir Milli Takım olduğunu hatırlatan A Milli Takımımızın teknik direktörü Vincenzo Montella, "Milli Takımımızın da geçmişine bakmak gerekirse bazı şeylere denge getirmek gerekiyor. İyi gittiğimiz dönemde havaya girsek de pozitif anları daha iyi sindirmeliyiz. Bugün de negatif anları sindirmeliyiz. Geçmişte Fransa'yı yeniyorduk, İzlanda'ya kaybediyorduk. Hollanda'yı yeniyorduk, daha düşük takıma kaybediyorduk. Bunun şu an olması en doğru zaman. Bizi daha da geliştirecektir" dedi.

"İçsel problemlerimiz var..."

Karşılaşmada Milli Takımımızın risk almadığını belirten tecrübeli çalıştırıcı, "Herhangi bir risk aldığımız nokta yoktu. Orta sahada rakamsal üstünlüğümüz de vardı. Bazı iyi çıkışlarımız da oldu. Çıkamadığımızda da öne doğru oynamamız gerekti. Herhangi bir risk almadık.

Golleri ikinci yarıda daha fazla yedik. Bu mağlubiyete nazaran analizi çok iyi yapmamız gerekiyor. İlk yarıda oynadığımız futbol fena bir futbol değildi. Sürekli beraber oynayan bir takım değildi. Kendi kulüplerinde çok az süre alan futbolcular da genç futbolcular da vardı. İlk yarıda cesaret ve istekten dolayı memnundum. Pozisyonlara da girdik. Aslında ağır mağlubiyetten sonra dengelerin benim tarafımdan gelmesi gerekiyor. Almanya galibiyetinden sonra biraz daha dengeli kalmamız anlar vardı. Bunu bu maçta yaşamamız daha verimli olacaktır. Oynadığımız ilk yarı itibariyla çalışmaya devam edeceğim. İkinci yarıya baktığınızda ağır tokatlar yemiş olabiliriz ama içsel problemlerimizi de çözmemiz, dengeyi getirmemiz gerekiyor" açıklamasını yaptı.

"O oyunu kuramıyorsan başka spor yapmalısın"

"Birinci bölgede oyun kurma stratejisi devam edecek mi?" sorusuna yanıt veren Vincenzo Montella, "Birinci bölgede rakamsal üstünlüğün varsa orada oyun kurmak zorundasın. Son 30 metrede 7 kişi varsa, rakipten 5 kişi varsa oyun kurmak zorundasın. Burada o oyunu kuramıyorsan başka bir spor yapmamız gerekiyor. Rakipler adam adama oynamadığı sürece öyle bir riski göze almayacağız. Bu tarz oyun kurmalar oturduğunda hem cesaret hem inanç veriyor. İkinci yarıyı tekrardan seyretmedim ama ikinci yarı daha az oyun kurduk ve daha fazla gol yedik" cevabını verdi.

"Zihinsel dengem olmasaydı..."

"Türk futbolunda yaşanan skandallar, Trabzonspor - Fenerbahçe maçı olayları oyuncuları ve sizi etkiledi mi?" sorusuna ise Montella, şu yanıtı verdi: "30 yıldır bu işin içindeyim. Her seferinde bu tarz problemlerin yaratıldığını görüyorum. Zihinsel dengem olmasaydı bu işi yapmamalıydım, bu seviyeye ulaşmamam gerekiyordu. Bu futbolcular için de geçerli.

Bunu söylerken hayat da çok benzer bir konumda. Her zaman güçlü olmanız gerekiyor. Hayatta böyle şeyler yaşanıyor. Bahsettiğim şey her zaman güçlü kalabilmek ve onun üzerine koyabilmek."

Montella'dan istifa sorusuna yanıt: "Cevap vermeyeceğim"

Vincenzo Montella'ya yöneltilen istifa sorusuna İtalyan çalıştırıcının sözleri şunlar oldu: "İki maçtır bazı kararlar arada bıraktı bizi. Sorunun provokasyon olduğunu düşünüyorum, cevap vermeyeceğim. Siz soru sorarken hata yaptığınızda işi bırakıyor musunuz? Saygı gösteriyorum ama gereksiz bir provokasyon olduğunu düşünüyorum. Cevap vermeyeceğim."