A Milli Takım’la mart ayında yeni bir umut yolculuğuna çıkacağız, hedef elbette 2024 Avrupa Şampiyonası finalleri...

İlk maçımızı 25 Mart’ta Ermenistan ile deplasmanda oynayacağız. Gruptaki diğer rakiplerimiz Hırvatistan, Galler ve Letonya. Grup liderleri ve ikinciler finallerde yer alacak.

Elbette hiçbir rakip asla ‘çantada keklik’ değil!...

Ne var ki Letonya ve Ermenistan’ı kantara koyarsak, tam da dişimize göre, tabii ki iş kazası yaşamazsak! Geriye ne kalıyor, Hırvatistan ve Galler?

İşin özeti bu gruptan şartlar ne olursa olsun çıkmak zorundayız, çıkarız da. Çünkü zoru başarmayı seven bir ülkeyiz, genlerimizde var. Hele lejyoner oyuncularımızın sayısal fazlalığı bu yolculukta bizi bir hayli umutlandırıyor. Öyle play-off’u sakın aklınızdan geçirmeyin, direkt gidelim, sıkıntı çekmeyelim, başarırsınız, gücünüz var, unutmayın.

İskoçya ve Çekya maçlarında gözlemlediğimiz tek sıkıntı, kim ne derse desin, forvet hattında yaşanıyor. Burak Yılmaz’ın yerini dolduracak şimdilik iki isim var önümüzde, biri Cenk Tosun, diğeri Enes Ünal. Elbette Burak özel bir golcüydü, onun boşluğunu doldurmak çok zor.

Bakalım Kuntz’un kantarında bu ikilinin hangisi ağır basacak?  Enes, kuşkusuz yıllardır Burak’ın gölgesinde kalmanın zorluğunu çekiyor, hissediyoruz. Rakamlara bakıyoruz, 30 maçta forma giydi Enes, üçüncü golünü dün Çekya’ya attı. Ancak, forvetler dursa bile gol görevini üstlenecek oyuncular yok değil.

Örneğin Hakan Çalhanoğlu ve Cengiz Ünder. Özellikle Hakan performansıyla ışıl ışıl parlıyor, sahanın her yerinde onu görebiliriz, bazuka gibi şutları yürek hoplatıyor. Cengiz Ünder de geri kalmıyor, helal olsun bu ikiliye, aman nazar değmesin. Millilerimizin hazırlık maçı da olsa, oyunu ciddiye almaları, mücadeleleri alkışa değerdi, aferin çocuklar, hep böyle, durmak yok.

Hazırlık maçında kazanır veya kaybedersiniz, önemli değil. Asıl önemli olan kazanma arzusu, mücadele ve formanın hakkını sonuna kadar vermektir. Cerny’nin golünde kaleci Doğan adına üzüldüm, canı sağolsun. 

Efendim diyorlar ki Arda Güler çok genç. Biliyoruz genç ama yetenekliyse ki öyle oynar. Kuntz bu dün Arda’yı da sahaya sürdü, bravo.

Cerny’nin golü ay-yıldızlı ekibimizin mücadelesini asla etkilemedi, tam tersi aynı iştahla oynadık. Nitekim, günün yıldızı Hakan Çalhanoğlu’nun attığı golü gördünüz mü, topu iğne deliğinden geçirdi, yetenek budur arkadaş.İşin özeti, hazırlık ve test maçlarını, kadro arayışlarını Çekya karşısında tamamladık, elemeler için son provaları yaptık.

Kuntz’un elinin altında pırıl pırıl bir kadro var, hani benzetme yerindeyse, “seç seç al, oynat” misali.

Açıkçası bizi mutlu ettiniz, EURO 2024 için umutlandırdınız, yolunuz açık, şansınız bol olsun.

Bilal MEŞE / Milliyet