Beşiktaş, bugün Şenol Güneş'in ikinci kez resmen takımın başına getirdi. Siyah beyazlı kulüpte 2015-19 arasında arasında 4 sezon görev yapan Güneş, üst üste 2 şampiyonluk yaşatırken, UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek final, UEFA Şampiyonlar Ligi'nden de gruptan mamağlup çıkartma başarısını yaşattı.

Seba'dan Çebi'ye teknik direktörler

Efsanevi başkan Süleyman Seba döneminden itibaren bakıldığında Beşiktaş'ta teknik diröktörle ilgili çarpıcı bir durum ortaya çıkıyor. Mehmet Üstünkaya'dan sonra başkanlık koltuğuna oturan Seba'nın göreve geldiği 1984 yılından Ahmet Nur Çebi'nin koltukta bulunduğu 2022 yılına kadar görev alan başkanların hiçbiri çalıştığı tüm teknik direktörlerle kontrat süresini dolduramadı. 

Efsane Seba, efsane Milne ile bitiremedi

Seba, ilk teknik direktörü Branko Stankoviç ve arkasından Miloş Militinoviç ile 2 yıllık kontratın sonuna kadar gitti. Kendisi gibi efsane olan Gordon Milne ile tarihi başarılar elde edilse de İngiliz hocayla yapılan son sözleşmenin sonu beklenmeden 1993-94 sezonunun ortasında yolları ayırdı. Seba, koltuğu Cristopher Daum'e teslim etti. Takımı 1994-95 sezonunda şampiyon yapan Alman hoca ertesi sezon, 2 maç kala ayrıldı ve Beşiktaş'ı 2 maçlığına yardımcısı Roland Koch yönetti.

Seba'nın son dönemi sirkülasyon

1996-97 sezonunu Rasim Kara ile geçiren Seba yönetimi, akabinde getirdiği Galli teknik adam John Benjamin Toshack ile 1998-99 sezonunu tamamlayamadan yolları ayırdı. Kalan 3 maçta takım Fuat Yaman'a emanet edildi. Yine 1999-2000 sezonunda takımın emanet edildiği Karl Heinz Feldkamp ile de yolun sonu görülemedi. Alman hoca sağlık sorunları nedeniyle 10 maç sonra yerini yardımcısı Hans Peter Brigel'e bıraktı. 

Bilgili Scala ve Daum ile sonu bulamadı

Süleyman Seba'dan sonra genç yaşta Beşiktaş Başkanı olan Serdar Bilgili de ilk hocası 2000-01 sezonunda Nevio Scala ile kontrat sonunu göremedi. Sağlık sorunları yaşayan İtalyan hoca, 2001-02 sonunu getiremedi yerine Daum geldi. Bilgili, 100. yılda şampiyonluk yaşatan Mircea Lucescu ile 2 yıllık sözleşmeyi tamamladı.

Demirören ilk sezonda 2 hoca

2004'te Beşiktaş başkanlık koltuğuna oturan Yıldırım Demirören, dünya marksası Vincente Del Bosque ile 2004-05 sezonunun sadece ilk devresini tamamlayabildi. Demirören, onu yollayıp yerine getirdiği Rıza Çalımbay'ı da 2005-06 sezonun ilk devresi bitmeden gönderdi. 2005-06 sezonuna Jean Tigana ile başlayan Beşiktaş, Fransız hocayla da 2 yıllık kontratın bitimine 2 hafta kala yolları ayırdı. Siyah beyazlılar 2006-07 sezonunu Tayfur Havutçu ile kapattı.

Mustafa Denizli tarihe geçti

2007-08 sezonunda Demirören takımı Ertuğrul Sağlam'a emanet etti.  Ancak bu beraberlik de 2008-09 sezonun 6. haftasında son buldu. Sağlam gitti Mustafa Denizli geldi. Tecrübeli teknik adam takımı 6 yıl sonra mutlu sona ulaştıran isim oldu. Denizli ayrıca sezon başladıktan sonra takımı devralıp şampiyon yapan tek Beşiktaş teknik direktörü olarak da adını tarihe yazdırdı.

En çok hocayı Yıldırım Demirören harcadı

Kontratını bitiren Denizli'nin yerine 2010-11 sezonu başında Bernd Schuster geldi. Ne var ki Alman teknik adamla ancak 25 maç gidilebilebildi. Takımı emaneten yine Tayfur Havutçu sezon sonuna taşıdı. Havutçu, 2011-12 için de takımı çalıştıracaktı ancak 3 Temmuz opresyonunda içeri girince takım altyapı hocası Carlos Carvalhal'e bırakıldı. Portekizli teknik adam da sezonu bitiremeden koltuğunu esas sahibi Havutçu'ya bıraktı. Demirören, Denizli hariç hiçbir hocasıyla kontratın sonuna kadar çalışmadı ve sezon içinde en çok hoca değiştiren başkan unvanını da aldı.

Orman, getirdiği hocadan önce gitti

2012-13 sezonuna yeni başkan Fikret Orman ile giren Beşiktaş, takımı da eski kaptanı Samet Aybaba'ya verdi. Orman, 4 yıllık kontratın sadece 1 yılında Aybaba ile çalıştı. Orman, buna karşın görevden ayrıldığı Ekim 2019'a kadar imza attığı hiçbir teknik adamla yollarını ayırmadı. Slaven Bilic ile 2 yıllık, Şenol Güneş ile de 4 yıllık sözleşmeleri sonuna kadar kullandı. Son getirdiği teknik adam Abdullah Avcı ile başkanlıktan ayrıldığı için sadece 3 ay çalışabildi.

Çebi, Yalçın ile 2. sözleşmeyi bitiremedi

Orman'dan sonra başkanlık koltuğuna oturan Ahmet Nur Çebi, bugüne kadar hiçbir teknik adamla kontratın tanıdığı süreyi dolduramadı. Göreve geldiğinde takımın başında olan Abdullah Avcı'yla yaklaşık 5 ayın sonunda yollarını, 28 Ocak 2020'de ayırdı. Yerine getirdiği Sergen Yalçın ile hem ilk şampiyonluğunu yaşadı hem de ilk kontrat dönemini tamamladı. Ancak kulübün efsane ismiyle imzaladığı ikinci kontratı bitiremeden yollarını ayırdı. 

Çebi hiçbir hocayla sonu görmedi

Çebi, Yalçın ile başladığı 2021-22 sezonunu Önder Karaveli ve Valerien Ismael ile tamamaldı. Siyah beyazlılar 2022-23 sezonuna da Valerien Ismael ile başladı. Ancak 11. haftanın sonunda Fransız hoca ile yollar ayrıldı. Böylece Çebi, bir teknik adamla daha kontrat süresini dolduramadan ayrılmak zorunda kaldı. Çebi, Ismael'in yerine takıma daha önce 2 şampiyonluk yaşatan ve yönetici olarak da birlikte çalıştığı Şenol Güneş'i getirdi. Bakalım Çebi, Güneş ile sözleşmesinin sonuna kadar gidebilecek mi?

Orman, sezon içinde hoca yollamadı

Sezon bazında bakıldığında Fikret Orman, Süleyman Seba, Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve Ahmet Nur Çebi'den bir noktada ayrılıyor. Orman, her ne kadar Samet Aybaba ile 4 yıllık kontratın sonuna kadar gidemese de 1984'ten bugüne kadar geçen süre içerisinde sezon içerisinde teknik direktör değiştirmeyen tek başkan olarak kayıtlara geçti. 

Kaynak: Ajansspor