Önder Özen'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

NECİP'İ BİRAZ DENİZ BARIŞ'A BENZETİYORUM 

Benim şahsen tanıma şansım da oldu. Ben Necip'i biraz, Fenerbahçe'de daha önce oynamış olan Deniz Barış'a benzetiyorum. Necip'in karşılığı Fenerbahçe'deki Deniz Barış gibi bana göre. Ama tamamen değil; biraz. 

REKABET ETMEYENLE ARASINA MESAFE KOYARDI 

Deniz Barış da Fenerbahçe'deyken, oynamadığı dönemler de dahil, antrenman temposunun düşmesinden çok rahatsız olurdu. Yani çalışmayanla arasına mesafe koyardı. Rekabet etmeyenle arasına mesafe koyardı. Ve rekabet edilmesi için de teşvik ederdi. 

İYİ BİR ANTRENMAN KALİTESİ ÇOK ŞEYDİR 

Antrenman kalitesi yükselir. İyi bir antrenman ünitesi çok şeydir. Sanılandan çok daha fazla şeydir. Sadece fiziksel form için değil. Zihinsel form için de, takım bütünlüğü için de bir antrenman ünitesi çok şeydir. O sebeple Deniz Barış hiç oynamasa, ben futbolu bırakana kadar devamlı kontratını yenilerdim.

DAHA FAZLA ÇALIŞMANIZI SAĞLAYAN 

Beşiktaş'ta çalıştığımız dönemde de Necip'te benzer bir tavrı gördüm. İyi bir rekabetçi... İyi çalışan ve çalışılmasını teşvik eden, zorla, bazen zorla, bazen güzelce, anlata anlata okşaya okşaya, seve seve; bazen de göğüs göğüse daha fazla çalışmanızı sağlayan oyunculardan biridir. Ben o sebeple vazgeçmem. 

BİR TAKIMIN İÇİNDE HİÇ BULUNMAMIŞA ANLATMAK ZOR

Bir tarafıyla da bu durumu, oralara yani o sahaya çıkmamış, bir takımın içinde hiç bulunmamış, bir soyunma odasında, bir takımın uçağında bulunmamış insana anlatmak da zor.

Şey zannediyorlar: "Herkes rekabet edecek kardeşim. Necip'e mi ihtiyaç var? E, var! Var yani... Var, çünkü bazen rekabet etmiyorlar. Oynamayan bazen düşüyor. 

BUNLAR ZANNEDİLENDEN DAHA FAZLA ŞEYDİR 

Necip'in Deniz Barış'tan farkı; kimlik aidiyet ve takımı oluşturan tuğlaları birbirine bağlayan çimento olmasıydı. Ben tam olarak bu tabiri kullanmıştım. Hakikaten de öyleydi.

Çimento tabir edilen oyuncular zannedilenden daha fazla şeydir.

Herkes tuğlalara odaklanır. Tuğlalar daha popüler oyunculardır. Ama çimentolar o takımı birbirine bağlayan önemli unsurdur. Birçok futbolsever bunu pas geçiyor.