Basketbol Süper Ligi’nin üçüncü sırasında yer alan Beşiktaş, EuroCup’ta ise Playoff hattında bulunuyor.

Transfer süreçlerine değinen Nedim Yücel, şu ana dek görüştükleri ama alamadıkları oyunculardan bahsetti:

“Dusan (Alimpijevic) ile Bursa’ya ilk geldiğindeki konuşmamızda ona ‘ne sadece senin istediğin oyuncu takıma gelir, ne de sadece benim istediğim oyuncu takıma gelir. İkimizin beraber mutabık olduğu oyuncuyu alırız.’ demiştim. O da zaten sürecin bu şekilde işlemesi gerektiğini söylemişti, sonuçta bazı şeyler ikimizin de gözünden kaçabilir. Yani bu nedenle ikimizin de onay verdiği oyuncuları takıma almaya çalışıyoruz. Biz hazırlık döneminde çok zorlu takımlarla maçlar yaptık, bu rakiplere karşı çok önemli galibiyetler aldık. Buna rağmen hemen taraftarlarda bir transfer isteği oluştu. Elbette herkes takım kuvvetlensin ister, keşke sınırsız bütçemiz olsa da ona göre transfer yapsak ama işler öyle yürümüyor. Sonuçta ortada bir bütçe gerçeği var, zaten bilindiği üzere kulübümüzün amiral gemisi futbol şubesi. Futbolda da başarının gelmesi lazım, oraya fazla yük olmamaya çalışıyoruz.

Ayrıca NBA ve G-League’de kadroların genişlemesi, Asya pazarında bütçelerin artması işimizi zorlaştırdı. Asya’da normalde 200-300 bin dolarlık oyunculara 700-800 bin dolar veriyorlar. Böyle olunca pazarlığa bile oturamıyorsunuz. Piyasa çok dar, oyuncu bulmak çok ama çok zor. Bundan önceki ‘oyuncu getirelim, kötü çıkarsa yolları ayırırız’ süreçleri tamamen bitti artık. EuroLeague takımları bile transferde çok zorlanıyorlar. Elbette biz de eksikleri görüyoruz, Kyle Allman ve Marko Simonovic bize katkı sağlayacaklarına inandığımız oyuncular.

Bize ‘neden dört numara almadınız?’ diye soruyorlar. Bizim de niyetimiz dış şut tehdidi olan, mobil bir dört numara almaktı ama bu piyasada çok zor. Açık konuşmak gerekirse Mike Daum’u ilk biz istedik ama takımı yüksek bir bonservis bedeli belirledi, bu yüzden alamadık. Sonra Dave Dudzinski ile konuştuk ama onu da alamadık. Son olarak kadromuza kattığımız Simonovic çok potansiyelli bir oyuncu, ileride yeniden NBA’e dönebileceğini düşündüğüm bir isim. Dört ve beş numara pozisyonlarında süre alacak, bize katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Alperen Şengün hakkında konuşan Yücel, Bursaspor döneminden bir anısını paylaştı:

“Alperen (Şengün), ben U17 Milli Takımı’nın başındayken benim oyuncumdu. O zaman 16 yaşındaydı. Hatta bir anımızı anlatayım, Arjantin’de şampiyonaya gitmiştik. Orada birkaç NBA Scout’u bana ‘hangi oyuncuyu takip edelim?’ diye sordu, ben de onlara Alperen’in ismini verdim. İlk maçta Porto Riko ile oynamıştık, çok kısa bir takımlardı. Bu yüzden bizim oyuncular maçı çok önemsememişlerdi ve yenilmiştik. Alperen de o maç çok kötüydü, maçtan sonra Scout’larla konuştuğumuzda Alperen’den ziyade farklı oyuncuları beğendiklerini söylemişlerdi. O maçtan sonra Alperen toparlandı ve turnuvayı çok iyi geçirdi. Banvit kapandığında ben o projeyi Bursa’ya getirmek istemiştim, fakat Uludağ grubunun sponsorluktaki ilk senesiydi ve haklı olarak erkenden o paraları vermek istemediler. Daha sonra proje Beşiktaş’a taşındı.”

Kaynak: eurohoops.net