Düşman yaratarak, ayrımcılık yaparak ve taraftarı birbirine düşürerek futbolu yönetme anlayışlarına alıştık. Bunun sonucu olarak Beşiktaş ve Ankaragücü’ne uygulanan deplasman yasağında bu kez kesik yiyen Ankaragücü taraftarı. Kesik yiyen sadece onlar değil. Beşiktaş’ta Saiss ve Rosier de 11’de yok. 

Şenol Güneş geldikten sonra Saiss, Rosier, Masuaku gibi oyuncuların bile tartışmaya açılmasının sonucu bu herhalde. Saiss savunma kadar hücumu da iyi yapan bir oyuncu. Sakat değilse neden yedek? Buna karşın yeni transferler Onur, Colley, Amir ilk 11’de.

Kartal özellikle sağ kanattan etkili bindirmelerle daha üstün. Onur çok iyi. Fakat Redmond hariç forvetler topla buluşmakta ve topu kullanmada eksik. Ama giderek baskısını artırıyor Kartal. Ve 40’ta Amir’in kullandığı etkili serbest vuruşta son noktayı Salih koyuyor: 1-0. Ardından Masuaku’nun başlattığı ataklarda Cenk kaleciyi nişanlama rekoru kırınca Beşiktaş devreyi 1-0 önde kapatıyor. 

İkinci yarı karşılıklı gollerle başlıyor. Önce Sowe 53’te Beşiktaş savunmasının zincirleme hatalarını değerlendiriyor. Sonra “Oyunda yok” dediğimiz Aboubakar 55’te skoru 2-1 yapıyor. Hem de kendine özgü bir tarzda. Beşiktaş durmuyor 3. golü arıyor. Net pozisyonlar buluyor.

Ve Ismael döneminden sonra Güneş döneminde ilk kez bu kadar baskılı oynuyor Kartal. Ama bu baskıyı skora yansıtıp 3. golü bulamıyor. Son dakikalarda Beşiktaş’ın kolay top kaybetme hastalığı nüksetse de genellikle iyi futboluyla 3 puanı alıyor.  

Gülengül ALTINSAY / Cumhuriyet