Önder Özen'in açıklamaları;

''Gedson Fernandesin, Beşiktaş’a transfer olduğunda, şu sözleri çok iyi hatırlıyorum, ''iyi pasördür'', Gedson hiçbir zaman iyi bir Pasör olmadı. Hiçbir zamanda olmayacak, acayip paslar atacak, acayip asistler yapacak, ama bu yılda birkaç defa olacak. Düzenli aralıklarla olmayacak, o bir Pasör değil.

O bir dripler, yani topla mesafeler alabilen bir oyuncu. Ama Beşiktaş topla baskı yapmakta olan bir ekip, yani biraz pasta gerekiyor. O bağlantıları pasla kurmak gerekiyor, sadece dripling ve topu taşımakla olmaz, Gedson topla geziyor, o da çok büyük bir ihtiyaçtır. Boş alanları topla gezerek geçen kat eden oyuncular evladır yani, onları herkes istiyor. Bütün takımlar öyle oyuncu arıyor nerede bulabiliriz diye.

Beş büyük lige bakın, yukardaki takımların hepsinin orta saha oyuncuların da bu özelliği görebilirsiniz. Adamlar Pasörlerdır ama toplada gidebilirler. Bence Gedson Fernandez için birinci eksikliği pasörlük, İkincisi de ben onun şutu olduğunu düşünüyorum, çok teşebbüs etmediğini görüyorum. Daha fazla teşebbüs etmeli, çünkü biliyorum var potansiyeli. O taşıdığı topların bir kısmını şutla bitirmeli. Kalan kısmını da kaptırmadan, olasılıklar tükenmeden önce, pasla bitirmeli.''