Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı Abdurrahman Arıcı, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta ve Cüneyt Çakır'ın görevden alınma süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaşanan feci deprem hakkında konuşan Abdurrahman Arıcı, "Hatay Reyhanlı doğumluyum. Anne tarafımda Antakyalı ikinci dereceden kaybettiğimiz akrabalarımız var. Vefat edenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah bir daha yaşatmasın" ifadelerini kullandı.

"Lale Orta MHK'nın ilk kadın başkanı oldu"

MHK Başkanı Lale Orta hakkında açıklama yapan Arıcı, "Ülkemizde bir ilk oldu. Lale Hanım ilk kez kadın birey olarak MHK Başkanı oldu. İnşallah başarılı olurlar, hakem camiasını toparlar ve ayırıştırmazlar" şeklinde konuştu.

"TFF iki şey üzerinden yıpratılır"

Sözlerine devam eden Arıcı, "Beklentimiz MHK'nin başarılı olması. Bilindiği üzere TFF iki şey üzerinden yıpratılır. Birincisi hakem hataları, ikincisi Milli Takımımız'ın başarısız sonuçları..." açıklamasını yaptı.

"Hakemlerin görevi bırakması ve genç hakemlerin önünü açması lazım"

Arıcı, "Hakem kardeşlerimiz iyi maçlar yönettiğinde MHK konuşulmaz. Genç hakemlere önem vermemiz lazım. Belli bir süre görev aldıktan sonra hakemlerin görevi bırakması ve genç hakemlerin önünü açması lazım" diye konuştu.

Abdurrahman Arıcı, "Kendimden örnek vermek istiyorum. 1993-1994 sezonunda 1. Lig hakemiydim, benimle birlikte o dönem 10 arkadaşımız görevi bıraktı ve yerimize gelen hakem arkadaşlarımız FIFA kokartı taktı ben bununla haz duydum" dedi.

"Cüneyt Çakır'ın görevden alındığını basından öğrendim"

Cüneyt Çakır'ın görevden alınma süreci hakkında açıklamalarda bulunan Arıcı, "Cüneyt Çakır'ın görevden alındığı dönemde TFF'de de görevim vardı. Bu süreçte benim hiçbir görüşüm alınmadı, ben de sizler gibi basından öğrendim" ifadelerini kullandı.

"Kulüp başkanları da bunu istemiş"

Konuşmasına devam eden Arıcı şunları kaydetti: "O süreç bana mâl edildi ancak ben de süreci uzatmamak için sustum. Biraz önce bir şey söyledim; belli bir göreve geldikten sonra insanlar görevinden ayrılmalı, istifa etmeli. Yüzde yüz emin değilim basında da yer aldı; kulüp başkanları da bunu istemiş. Değişim şart"

"Çakır'ın Dünya Kupası'nda olmamasının sebebi görevden alınması değildi"

Arıcı, "Her şeye objektif bakmak zorundayım, yoksa başarısız oluruz. Ben her gittiğim yerde 'Hakemleri yaşlandırmayın, hakemleri yıpratmayın' dedim. Cüneyt Çakır'ın Dünya Kupası'nda olmamasının sebebi görevden alınması değildi" diye konuştu.

"Cüneyt Çakır'ın son dönemdeki performansı kötüydü"

Çakır'ın Katar'a gidememesinin nedenini anlatan Arıcı, "Cüneyt Çakır'ın son dönemdeki performansına baktığımızda hem yurt içinde hem de yurt dışında yönettiği maçlarda performansı kötüydü. Ben, Cüneyt Çakır'ın hakemlikten alındığı için Dünya Kupası'nda olmadığı yorumlarına katılmıyorum" dedi.

"Lale Orta'nın başkanlık sürecinde görüşüm alınmadı"

Abdurrahman Arıcı, "Lale Orta'nın başkanlık sürecinde görüşüm alınmadı. İşbirliğinden kaçınmıyoruz. Son dönemde dijital atama yapılıyor. Bu sistem doğru değil. 2. Lig ve 3. Lig'de çok önemli maçlar oluyor. Bu konuda daha dikkatli olabiliriz" açıklamasını yaptı.

"Sahadaki hakemle VAR'daki hakem arasında fark olmalı"

Arıcı, "VAR hakemlerinin daha iyi olması gerekir. Sahadaki hakemle VAR'daki hakem arasında fark olmalı. Genç yetişen hakemlerimiz var; sabırlı olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Bursaspor - Amedspor maçı yorumu

Olaylı Bursaspor - Amedspor maçı hakkında da konuşan Arıcı şunları söyledi: "Güvenlik görevlileri maç içerisinde bir şey olmadığını garanti etmişlerse maçın devam etmesi doğruydu. Özel güvenlik dışında devletimizin güvenlik güçlerinden de yararlanabilirdi"

Kaynak: Ajansspor