Binlerce taraftar bir imza töreni için stada gelmiş. Dünyaca ünlü Portekizli yıldız Ricardo Quaresma'nın siyah beyazlı sayfalarının başladığı gündür, 19 Haziran 2010...

İnönü'de bir yıldız ve bir genç

Coşkulu bir imza töreni olur. Quaresma, bir asker gibi ant verir Beşiktaş taraftarına: "Kanımın son damlasına kadar savaşacağım." O gün, imza töreninde bir futbolcu daha vardır. Henüz 21 yaşında, gelecek vaat eden ama ayağı kırık bir futbolcu! Değnekle İnönü'deki Querasma imza törenine gelen isim Rıdvan Şimşek'tir. 7 Mayıs 2010'da Manisaspor ile oynanan maçta ayağı kırıldığı için sezonu kapatan Rıdvan Şimşek, 19 Haziran'da Quaresma hayranı olarak gelmemiştir.

7 numarayı Quaresma'ya vermek için

O, bir devir teslim için gelmiştir. Siyah beyazlıların 7 numaralı formasını Quaresma'ya devretmek için oradadır Rıdvan Şimşek. Çünkü, Quaresma da dünya yıldızı hemşehrisi ve milli takımdan arkadaşı Cristiano Ronaldo gibi 7 numara giymektedir. Ama Beşiktaş'ta bu numara daha öncesinde Rıdvan Şimşek'e verilmiştir. Genç futbolcu, "Quaresma'ya verir misin?" 'rica'sını geri çevirmemiştir.

Quresma ile sadece 3 maç yan yana

18 bin taraftarın önünde bu 7 numaranın devir teslimi de yapılır. Kendisi 77 numaralı formaya geçen Rıdvan, Quaresma'ya 7 numarayı verdiği için mutlu olduğunu ve onun gibi bir yıldızla aynı takımda oynamanın da kendisi gibi gençler açısından şans saydığını vurgular. İkili birbirine sarılır ve Türk usülü de öpüşür taraftarın önünde. Ama o Quaresma ile sadece 3 maçta aynı sahayı paylaşabilir.

Beşiktaş formasını 8 kez giyebildi

18 yaşındayken 2009'da Karşıyaka'dan Beşiktaş'a transfer olan Rıdvan Şimşek için büyük umutlar beslenmişti. Ancak bacağının kırılması gidişatını olumsuz etkiledi. Sadece 8 maç siyah beyazlı formayı giydi. 2012 yılına kadar çeşitli takımlara kiralık gönderildi ve nihayetinde yollar ayrıldı. Beşiktaş hariç 10 ayrı takımda forma giydikten sonra daha 31 yaşında amatöre düştü!

Artık Metin Oktay'ın takımında

36'sı Süper, 21'i Türkiye Kupası, 1'i Süper Kupa, 147'si 1. Lig olmak üzere toplam 205 maça çıktı. 4 gol atıp 12 de asist yaptı. O, Şubat 2022'den bu yanadır Bölgesel Amatör Lig'de yer alıyor. Türk futbolunun köklü kulüplerinden olan; Metin Oktay efsanesinin doğduğu İzmirspor'un formasını giyiyor. Rıdvan Şimşek de 7 numaralı formasını verdiği ve siyah beyazlılarla 2 şampiyonluk yaşayan; bugün 39 yaşında olan Ricardo Quaresma da kayıtlarda artık "Kulüpsüz" görünüyor.

ajansspor