Fotospor yazarı Mehmet Eyüp Yardımcı, Türk hakemliğinde yaşanan son olayları kaleme aldı


MHK, Türk futbolunun kangren olmuş kurumlarından birisidir. Yıllardır her daim sorunlu, her daim düzelmeyen, her daim tartışmalı, her daim çetrefilli…

Her kulüp yönetimi mutlaka şikayetçidir MHK’den, her kulüp başkanı mutlaka her sezon en az bir hakeme düdük astırma ya da bir daha maçlarını yönetmemesi üzerine veryansın halindedir.

Maçın sahadaki hakemleri ayrı bir derttir, VAR yönetimindekiler ayrı…

Mesela tarihler 23 Ekim 2022 gösterdiğinde Süper Lig’in 11. Haftası karşılaşması Galatasaray – Alanyaspor maçı oynanmış ve Galatasaray yöneticisi sayın Erden Timur maçın hakeminden, yönetiminden şikayetle yola çıkarak “Bu ligi bitirtmeyiz!” basın açıklaması yapmıştı ama şimdi Galatasaray lig lideri konumunda ve sayın Erden Timur’un ne MHK ile ilgili bir şikayeti var ne de ligi bitirtmeme ile ilgili bir gelişmesi hel hele son Sivasspor karşılaşmasındaki rezaletten sonra iyice “sessizlik” halinde ve bu hal sadece kendisine has bir şey değil mesela Galatasaraylı herhangi bir yönetici, başkan hadi bunları geçtik bir tane Galatasaraylı basın mensubu çıkıp orta yerde yaşananlarla ilgili bir tek kelime ediyor veya yazıyor mu?

HAYIR!

Biraz daha geçmişe gidelim dönemin Galatasaray yöneticisi sayın Albayrak, yine bir maç sonrası basın mensuplarının karşısına çıkıp maçın hakeminden ve yönetiminden yola çıkarak veryansın etmiş  “Elimizde VAR” “Bunları açıklarız!” demişti sonra ne oldu Galatasaray tarafından yönetim, basın mensupları dahil kimseden “ses çıkmamış” herkes adeta “susmuşları oynamıştı” 

Süper Lig’de geride bıraktığımız haftanın maçlarındaki hakem yönetimlerindeki kalitesizlik sadece Sivasspor – Galatasaray maçında görülmedi mesela Beşiktaş – Adana Demirspor maçında da aynı kalitesizlik baş gösterdi.

Hatta Adana Demirspor başkanı sayın Murat Sancak attığı twitt ile Hz. Ömer vurgusu yaparak bi’şekilde tepkisini dışa vurdu. Beşiktaş tarafında da hakemlerle ilgili memnuniyetsizlik aşikâr.

Hakemlerle ilgili gelinen son nokta “yabancı hakem” uygulaması.

Beşiktaş başkanı sayın Ahmet Nur Çebi yabancı hakem ile ilgili yaptığı en son açıklamada özellikle derbi maçlarda yabancı hakem istediklerini bildirdi. Hatta bu isteğini; “derbi maçlarda seyirciler hakemlere saldırıyor” sözleriyle altını çizmişti.

Süper Lig’de bu sezon nasıl biter?

Biz sezona yerli mi kalırız? Yoksa yabancı mı?

Türkiye’de futbol biraz İvan Gonçarov’un eseri “Oblomov” benziyor…

Kitabın ön sözü “Bu kitapta önemli olan Oblomov değil, Oblomovluktur” ile başlar ve şöyle bir satır ile devam eder; “Oblomov klasik kahramanlar gibi genel bir tip, Don-Kişot gibi, Tartuffe gibi insanlığın bir halini göstermekle birlikte, zamanına çevresine sıkı sıkıya bağlı bir insandır.

Futbolumuz, tüm kurumları ve kulüpleri hatta birlik adı altındaki oluşumuyla beraber futbolun aynası olarak önümüzde durur, halini gösterir ama gelişmek yenilenmek için bir adım atmaz sadece ama sadece yaşadığı ortama, zamana bağlılığına devam eder.

Bi’nevi her şey “Oblomovluk” gibidir sadece yaptığımız işin adı “Futbolluk” ortada bir şey var adı “futbol” ama kendisi tepeden tırnağa futbol değil sadece “luk”tur…