Önder Özen'in açıklamaları şöyle:

"Derbi maçında nasıl bir Beşiktaş bekliyoruz sorusunun cevabının bir bölümünü Ümraniye karşılaşmasının ikinci devresinde aldık. Çok daha canlı, özgür, kendi kararlarını saha içinde vermekten çekinmeyen daha proaktif oyunculardan kurulu bir Beşiktaş bekliyor.

Bazen insanın içinde proaktiflik vardır ama size o özgürlük verilmez ise yapamazsınız. Hocanın tavrı daha önceki yıllarında da böyleydi oyuncularına sorumluluk yükler, insiyatiflik verir. Bir Benfica maçı hatırlıyorum ikinci devresi Cenk çılgınca stoperlere saldırıyordu topu kullanırken oyunu kurdurmamak için bu organize bir baskı değildi soyunma odasının tavrının  olarakta oyuncu kendi kararını vermiş. Nasıl basacak, nereye basacak, ne kadar koşacak onun kararını vermiş.

Ümraniye maçının ikinci devresinde bunu gördük. Maç farka gitmesine rağmen daha fazlasını isteyen, ofansif değişiklikler yapan bir kenar yönetimi vardı. O yüksek perdeden başlayan başlangıç aslında mesajı güçlendirmek için gerekiyordu. Bunu beğendim, Beşiktaş bir kere daha yüksek skor yakaladı, oyuncuların katılımını gördüm özellikle yerli oyuncuların daha çok işin içine çekildiğini gördüm.

Şenol Güneş’in ilk yarı ardından değişiklikleri sürece müdahale idiydi. Aklınızı başınıza alın, dalgalanmayan performans isterim, maça odaklanmıyorsunuz odaklanın yani odaklanmış bir Rosier ve Masuaku çok daha iyisini yapabilir, hoca bunun farkında ve bu oyuncuları kolay kolay kaybetmez ama alternatiflerinide gösterir.  Sürece dair forma adaleti içinde mesajdır.

Odaklanmanız lazım çocuklar mesajı hem yedek kulübesine hem de sahaya gitti…"