ONUR 40 YILLIK BEŞİKTAŞ'LI GİBİ OYNADI..

Son maçta Onur Bulut sanki 40 yıllık bir Beşiktaş'lı gibi oynadı ve sadece benden değil eminimki bütün Beşiktaş taraftarlarından ve  teknik ekibinden olmak üzere herkesden tam not aldı ve gelecek için çok iyi sinyaller verdi. Onur Almanya’da doğma büyüme ve Bundesligada oynamış bir oyuncu olarak, hayalinin hep Beşiktaş’ta oynamak olduğunu söylemiş ve ilk maçında Beşiktaş’a karşı oynayıp atmosferden ve seyirciden çok etkilendiğini belirtmiş, ve hayalini gerçekleştirebilmiş bir oyuncu . Tüm transfer kargaşası bir yana, profesyonel bir futbolcu olarak  olanları unutup, gündelik hayatındaki sıkıntıları geri bırakıp öyle çıktı sahaya. Oynadığı futbolla bunda başarılı olduğunu bizlere gösterdi.

GOL ORUCU SIKINTILI BİRŞEYDİR..

Geldiği günden bu yana Aboubakar'ın ne kadar iyi futbolcu olduğunu sürekli anlatıyoruz, özelliklerini beğeniyoruz, üzerinde inanılmaz bir baskı olduğunu biliyoruz, bunuda bize hissettirdi. Aboubakar iki seneden sonra golle tanıştı Vodafone Park’ta, üzerindeki bu baskıyı da atmış oldu. Önümüzdeki haftalarda saha içinde çok daha rahat olacaktır, Benim de bir dönem 5-6 hafta suskunluğum vardı ve inanın ister istemez kendi üstünüzde baskı kurmaya başlıyorsunuz, ve yapabildiklerinizi de sorgulamaya başlıyorsunuz, o yüzden Aboubakar için bir Golün ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyorum. Bir santrafor için gol orucu denilen şey çok sıkıntılı bir şeydir, sonuçta takımınızın yükünü hafifletmek istiyorsunuz, kapasitenizi biliyorsunuz ve bir an önce bu sıkıntıdan kurtulmak istiyorsunuz, fakat belli dönemlerde çaresiz kalıp yapabildiklerinizi de yapamamaya başlıyorsunuz, o yüzden gol orucunu beş hafta gibi bir sürede atlatması hem Aboubakar için hem Beşiktaş için çok çok faydalı oldu.

DELE ALLİ RİSKLİ BİR TRANSFERDİ..

Dele Alli özel bir durum, Premier Leagueden geldi, oradan Türkiye'ye gelmesi zaten bir olaydı, fakat nedenleri belliydi. Buraya geldiğinde riskli bir transferdi, eski günlerine kavuşabilecek mi?kendini tekrar ispatlayabilecek mi? bu şans doğdu. Fakat her nedense futbol dışındaki sebeplerden dolayı diyim, çünkü yetenekleri var, yeteneklerini sergileyemedi, kendini futbola tam anlamıyla veremedi, bunu oyuncu grubuyla çalışan kişilerin çok daha iyi değerlendirebileceğini düşünüyorum. Onlardan birisi de tabii ki Şenol hocadır en iyi kararı, en sağlıklı kararı hoca verecektir. Dele Alli tarafında evet bir hayat hayal kırıklığı var, Şenol hoca onu yeterince kazanmaya çalıştı mı? onu da tartışabiliriz, bazı maçlarda son 3 dakika Dele Alli gibi kaliteli bir oyuncuyu oyuna almak, oyuncuyu kazanmak değil tam tersine kaybetmektir. 

HOCANIN MAXİM'İ NEREDE GÖRDÜĞÜ ÖNEMLİ..

Maxime baktığımız zaman oyuncunun asıl mevki 10 numara ofansif ortasaha. Fakat hem sağ kanatta, hem sol kanatta da oynayabilen bir oyuncu, o yüzden hocanın Maxim'i nerede gördüğü çok önemli. Hoca Maxim'i 10 numarayı alıp sistemi mi değiştirecek, veya Çift ön libero oynatıp Maxim'i onların önünde mi oynatmak istiyor?. Çünkü gerçekten Beşiktaş’ın çok ofansif bir orta sahası olmaya başladı. Maxim hem oyun zekası, hem teknik açıdan üstün yetenekleri olan, dripling özelliği olan, pas atma özelliği olan, ve gol vuruşları iyi olan bir oyuncu. Beşiktaş’ın burada çok büyük eksikliği vardı, orta sahada Gedson ve Salih Uçan'ın şut atma özellikleri çok az. Maxim bu eksikliği doldurabilecek kapasitede, fakat benim daha çok tereddüt ettiğim konu defansif anlamda, bu orta saha kuruluşunda defansif olarak kendisini zorlayan, baskı altında tutan takımlara karşı oynadığında biraz yumuşak bir orta saha olarak değerlendiriyorum. Evet Amir top kapabiliyor,fakat ikili mücadelelerde, araya atılan paslarda top kapma özelliği ile ön plana çıkan bir oyuncu. Onun dışında Amir duran toplarda çok etkili, yan toplarda çok etkili. Beşiktaş'ta ofansif anlamda çok etkili bir orta saha var, ancak hoca herhangi bir değişiklik düşünür mü onu bilemem.

OMAR NECİP'İN AFRİKALI VERSİYONU..

Omar Colley bir soru işareti, çok sırıtmadı, negatif anlamda göze batmadı, görüntüsü sıradan bir oyuncu gibiydi. Tayyip ve Saiss  ikilisini düşündüğünüzde, Saiss arkadan oyun kurabilen, Beşiktaş’ın hücumlarında da etkili olabilen bir oyuncu, Omariçin bir nevi necip‘in Afrika versiyonu diyebiliriz. Necip de bir görev adamı, Omar'da oynadığı futbolla bize tam bir görev adamı olduğunu gösterdi.