Hafta sonu Beşiktaş camiası çok önemli geleceğine ışık tutacak genel kurullar yapacak.. İlk gün camianın geçmişte çok önemsediği başkan ve yönetimlerinin kulüp açısından yararlı işler yapılıp yapılmadığına yönelik vicdan muhasebesi yapıp ileriye ışık tutacak şekilde ibra veya ibrasızlık oyu kullanacaklardır. Aldığım bilgiler dönemsel olarak kulüp ve Futbol A.Ş . olarak birçok yanlışın yapıldığı varsayımıyla İbra etmemeyi düşünenler oldukça fazlaymış. Yaşanmışlıklara bakıldığında haklı oldukları konuları sıralamaya kalksak uzun bir liste oluşur.Öncelikle Çebi Yönetiminin transfer politikalarının son derece başarısız ve kulübü zarara uğrattığı bakkal hesabıyla bile görülmektedir. Tecrübesiz bir sportif direktörün görevlendirilmesi yanlışı pahalıya mal  olmuştur.Sergen Yalçın’la kazanılan şampiyonluk sonrası yeni sezon  için anlaşma yapmayı oyalamaları , sonrasında adı sanı duyulmamış bir teknik direktöre yüksek maliyetli futbol takımının teslim edilmesi ve sonucunun sıfır getirisi kulübün mali durumunun kötü gidişine ivme kazandırmıştır.Onana isimli futbolcu transferi Fransız basınında yer aldığı şekliyle  750 bin euro değeri tespit edilmişken Beşiktaş'ın  5.3 milyon euro,ya mal etmesi zaten başlı başına bir skandal ve ibrasızlık konusunda büyük  etkendir. Basket ve voleybol şubelerinin geçtiğimiz sezonlarda ki başarısızlıkları kiminin küme düşmesi bazılarının faaliyetlerinin sonlandırılması hepsi olumsuz işlerine örnektir.  KPMG raporlarını BJK kasasından ödemesi yapıldığı halde mahkemelere bile gönderilmemesi sadece özel maksatlı  F.Orman’ ı yıpratma anlamlı bölümlerini dile getirmeleri ,camiadan bilgi saklanması en büyük yanlış olmuştur. Bunun sebebinin süreçte kendilerinin de sorumlu olmaları ve isimlerinin dosya da yer almasının açıklanmasına mani olmak için mi olduğu düşünülebilir.

Meşhur Kağıthane de ki 11 daire tapularının bir öyle bir böyle açıklanıp kendilerinin tapuları yok deyip sonrasında ilgili firma ile anlaşarak bedellerini geri alarak mülkiyetlerinden vazgeçilmesi camiayı yanıltmak açısından kusurlu bir hareket olarak değerlendirilebilir. Benzer şekilde Fulya tesislerinin hak edilmiş kazançlarının , kira gelirlerinin dikkatsizce ve sorumsuzca değerlendirilmemesi çok acıdır , bu hususlar genel kurulca dikkate alınmalıdır.

Ümraniye tesislerinin daha önce yapılmış bir kısmının ilgisizlik nedeniyle edimlerinin yerine getirilmeyerek Orman idaresince geri alınması  , şimdilerde yeniden tahsisi uğraşısının başarı diye gösterilmesi insanların aklınla dalga geçmektir. En önemlisi ise kulübün borçlarını azaltacağız diye  “Güçlü Başkan “ manşetleriyle iş başına gelip dönemsel olarak borcun iki katına çıkarılması ibrasızlık için bir numaralı husus olarak dile getirilmektedir.

BAŞKANLAR VE LİSTELERİ

 Başkan adayları listelerini açıkladılar. Öncelikle şahsımın değerlendirmesi her iki gurupta da Beşiktaşımızın içinden çıkan  bir kısmı da çalışma hayatlarının bir parçası olarak spor yöneticiliği  tecrübesi olan  isimler olması sevindiricidir.

Diğer taraftan da her iki başkan adayının liste hazırlama da sıkıntı yaşadıkları şeklinde düşünülebilir. Beşiktaş,lı birçok önemli katkı sağlamaları beklenen isimlerin olmayışının kanımca önemli nedeni tribünlerin geçici başarısızlıklarda hemen  infiale kapılarak ağır sözlerle toplu olarak başkan ve yöneticilere  hakaretler de bulunmalarıdır. Bu konuda amigo denilen kısımla, kulüple tribünlerin arasına mesafe koyulmalıdır. Bunların kulüpte işleri olmamalıdır.

Listelerin analizini yaparsak  kongre üyelerinin değerlendirmelerinde Beşiktaş kökenli sporcu ve yönetici isimlerinin çokluğu tecrübe ile sabit önemli etken olmaktadır. Geçmiş yönetimlerde görev almış özellikle Çebi uzantılı ve manipülasyonlu isimlerin bulunduğu listelerin  eksi puan almasının sebebi olacaktır.Her iki listede değişik iş kollarından isimler mevcuttur , bankacılık ve işletmeci  kökenli olan her listedeki isimlerin iş başına geçtiklerinde tavsiyeleri dinlenmeli ve uygulanmalıdır.

 Beşiktaş- Bahçeşehir Spor Kulübü işbirliği seçimin kazanılması halinde büyük kazanç olacak , Ülkemizin birçok yerinde bulunan Eğitim kurumları Beşiktaş,lıların çoğalmasına katkı sağlamada bir devrim olarak değerlendirilebilir Bu proje hangi başkan kazanırsa kazansın mutlaka uygulanmalıdır.

Her iki listede bence yanlış isimlerde vardır. Hele sayın Hasan Arat’ ın da içerisinde bulunduğu değerli büyüğümüz Rahmi Koç beyin başkanlığında  08 Şubat 2009 tarihinde 22 Beşiktaş ,lı ülkemizin en önemli sanayici ve banka sahibinin katılımıyla yapılacak  organizasyonu sabote ederek kulübün büyük borç yükünden kalkmasına vesile olacak  toplantıyı basına sızdırarak gerçekleşmesine mani olanların, peşin ödeme almadan kulübe iş yapmayanların uzantılarının  bulunduğu listeler can acıtmaktadır.

İyi ve  sakıncalı taraflarıyla günahıyla  sevabıyla kısa da olsa düşüncelerimi aktardım , karar büyük Beşiktaş genel kurullarınındır. Sonuç inşallah Beşiktaş'a hayırlar getirir..