İşte Metin Tekin'in açıklamaları:

"Maç öncesi strateji konuştuk. Strateji sadece bu oyunun bir bölümüdür, en büyük resimdir, senaryonun başıdır. Bunu uygulamak için doğru plan gerekir, Beşiktaş'ta olmayan buydu. Ben şaşırarak izledim. Koşu ve mücadeleye bağlı bir stratejinin alan daraltmadan yapılması mümkün değildir. Baskı yapacağım demek sadece önde basmak demek değildir, alan daraltmaya da ihtiyacınız vardır baskıdan sonuç alabilmeniz için. Siz gidip Fenerbahçe stoperlerine basarsanız orta sahada geniş alanlar bırakırsınız. Buradaki baskı esprisi, stoper aldıktan sonra orta alana yapılan baskıdır. Bana göre büyük bir plan yanlışı yapmıştır, bir taktiksel yanlış yapmıştır teknik heyet. Strateji doğru, maçı mücadele ve tempoya çevireceğiz, ama plan çok yanlış. Plan stoperlere basmaksa bu plan yanlış. Ben bu kadar kötü bir fizik kalite beklemiyordum Beşiktaş'tan, darmadağın oldu. 

Ben de kabul ediyorum, tabi ki Fenerbahçe kadrosu çok daha kaliteli Beşiktaş'tan. Ama kaliteli kadro ötekini her zaman yener diye bir şey yok, futbolun esprisinde bunlar var. Plan yapmak, güçlüyü yenmek, güçlüyü engellemek. Şampiyon olmaktan bahsetmiyorum, şampiyon olamazsınız ama güçlüyü engellersiniz. Bugün Frankkfurt 5-1 yenmedi mi Bayern Münih'i? Frankfurt daha mı iyi takım? Hayır değil! Manchester United ligin en zayıf takımlarından birine evinde 3-0 yenildi. Bu oyunun esprisi bu, doğru planla doğru oynadığınız zaman yenersiniz takımları. Beşiktaş'ın ihtiyacı olan buydu. Ben kesinlikle "Beşiktaş daha iyi takım, yenmeli" demiyorum ama Beşiktaş daha doğru bir oyunla, oyunu daha doğru planlayarak yenebilirdi. Rıza Hoca gücümüz yetmedi diyecek, kabul, ama bir plan bulacaksınız. 9 ceza sahasında topla buluşma Beşiktaş için az bir rakam olabilir ama bu maçın esas rakamı Fenerbahçe'nin 41 kere ceza sahasında topla buluşmasıdır. Uzun oynayacağız, baskı yapacağız, bu stratejidir, ama stoperlere baskı, geçmiş olsun. Alanları verdiniz orta sahacılara. Fenerbahçe de harika bir oyun planıyla kazanmadı, çok iyi oyuncularıyla kazandı. Buna rağmen çok daha trajedik bir mağlubiyet olabilirdi Beşiktaş için.

Yeni bir başkan, yönetim geldi. Bir şekilde ne yapılması gerektiği konusunda kamuoyu ikna edilmeli. Bunun da çok kısa sürede apellerini, ipuçlarını görmek ister Beşiktaş kamuoyu. Kendi evinde Avrupa'da bile rakip 41 kere ceza sahasına girebilmiş mi, bana ilginç geldi bu sayı.

Rıza Hoca onuncu hafta mı geldi? Teknik adam şuna karar verecek: 10. hafta geliyorsanız daha 28 haftanız var. Onuncu haftada yarışa giriyorsanız "ben bu sene bu yarışta varım" demektir. Biz bu yarışın içindeyiz demektir, eğer anlaşıyorsanız. Ben bunu Şenol Hoca için de söyledim, anlaşmayacaksınız o zaman. Açık açık konuşacaksınız, bir karar vereceksiniz. Kaç puan gerideydi Beşiktaş Rıza Hoca geldiğinde, şimdi kaç puan geride, Rıza Hoca'nın performansı değerlendirilirken bunlara bakılacak. Takım zayıf diyoruz, zaman istiyoruz. Onuncu hafta kabul ediyorsanız ve geliyorsanız bunu göze alacaksınız. Ama şu cümleyi kurmayacaksınız. "Sezon başında gelsek farklı olurdu" cümlesi olmaz."

Duhuliye.com