5 Nisan 1926 tarihinde dünyaya gelen Süleyman Seba, Kabataş Erkek Lisesi'ne kaydolduğu anda sırtına geçirdiği Beşiktaş formasını son nefesine kadar hiç çıkarmadı. Beşiktaş'ın Kabataş'ta yaptığı seçmelerde A Takım'a yükselen Seba, Beşiktaş için üniversite tahsilinden vazgeçerek soluğu Şeref Stadı'nda aldı.

Beşiktaş formasıyla ilk golünü Ekim 1946'da Fenerbahçe'ye atan Seba, tarihi İnönü Stadı'nın açılış maçında AIK filelerini havalandırarak İnönü Stadı'nın ilk golünü atan oyuncu oldu. Bu gol, Seba'nın Beşiktaş tarihine geçtiği ilk andı ama son olmayacaktı...

Sakatlıklardan dolayı erken sonlandırmak zorunda kaldığı futbol kariyerinden sonra da Beşiktaş için ter dökmeye, emek vermeye devam etti. 1954 yılında futbolu bıraktıktan sonra 1957 yılında Baba Hakkı Yeten'in başkanlığını yaptığı yönetim kurulunda yer alarak Beşiktaş'ın kapısından ilk kez idareci olarak girdi. Şevket Belgin'in başkanlığı döneminde de genel kaptan olarak görev aldı. Dönem dönem muhalefetin önemli isimlerinden olan Seba, kurduğu "İdealist Grup"ile birlikte Beşiktaş'ın daha iyi yönetilmesi adına çalışmalarda bulundu. Nihayet 1984 yılında, Mehmet Üstünkaya karşısında girdiği seçimi kazanarak Beşiktaş'ın başkanı oldu. Beşiktaş'ın, mevcut başkanı geride bırakarak göreve gelen son başkanı olan Seba, 16 yıl süreyle Beşiktaş tarihinin en uzun süreli başkanlık görevini üstlendi. 16 yıl süren Başkanlığı boyunca 8 kongrede rakiplerine üstünlük sağladı. Süleyman Seba başkanlığı döneminde Beşiktaş; 5 Süper Lig, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası, 6 TSYD Kupası kazandı. Sportif başarıların yanında; başta İnönü Stadı'nın kullanım hakkı, Fulya ve Çilekli tesisleri, Akaretler'deki kulüp binası olmak üzere Seba, Beşiktaş'ı gayrımenkul zengini kulüp haline getirdi.

Özkaynak ekolüne verdiği önemle ülkenin en yetenekli gençlerini Beşiktaş çatısı altında toplayan Seba, Serpil Hamdi Tüzün önderliğindeki yapılanmayla Türk futbolunda büyük bir devrimin öncüsü olurken Beşiktaş'a namağlup şampiyonluk, 48 maçlık yenilmezlik serisi, içinde oynanmamış bir maç bulundurmayan 13 maçlık galibiyet rekoru gibi,bugün bile tekrarlanması neredeyse imkansız olan başarıları ve şampiyonluğa dönüşmesi gerekirken elimizden nasıl alındığı herkesçe malum olan şerefli ikincilikler kazandırdı.

2000 yılında son kez başkan olarak çıktığı Beşiktaş Genel Kurulu'nda söylediği; 

"Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz,
Bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz,
Ama herkesi her zaman aldatamazsınız! 
Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım!" sözleriyle adeta hayatını özetleyen Seba, kulüp binasından Beşiktaş'ın Onursal Başkanı olarak ayrıldı.


Fakat bunlardan da önemlisi; Türk sporunda dürüstlüğün, beyefendiliğin, adaletin, tevazunun tevazusu olarak Beşiktaşlılara çok büyük bir miras ve kültür bıraktı. Kendisine yetişemeyen Beşiktaşlıların dahi sevgi, saygı ve gururla anacağı bir yaşam öyküsü ve Beşiktaşlılıkla, 13 Ağustos 2014 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Duhuliye.com olarak; Seba başkanımızın geride unutulmayacak, ölümsüz değerler bıraktığına inanıyor, ömründen de sonrasına taşan değerleriyle kendisini aramızda, kalbimizde, yanımızda hissediyoruz.

Son konuşmalarından birinde bizlere nasihat ettiği gibi, Beşiktaş'ı üzemeyecekler, bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapacağımıza söz veriyoruz.

Efsane Başkanımız Süleyman Seba'yı, bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Duhuliye.com