Bir müddettir sessiz sakin Beşiktaş’taki olup bitenleri izlemekteyim. Pek de iç açıcı olmayan sportif faaliyetleri izlerken sebep sonuç sentezi yapmaktan da geri kalmadım. Geçen haftaki ilk kupa maçı öncesi antrenman sahasındaki bir resim ilgimi çekmişti. Asbaşkan arkadaş, futbol şube sorumlusu yönetim kurulu üyesi dahil, teknik kadroyu ve futbolcuları sahanın ortasında toplamış elleri arkasında

konuşma yapıyor görüntüsü vermişti. Ne konuşuldu merak ettim, araştırdım . Asbaşkan arkadaş başta Feyyaz Uçar olmak üzere orada bulunanlara Ankaragücü maçının önemini hatırlatmış. Samet Aybaba’yı göremedim , o herhalde “Ben biliyorum” deyip katılmamış diye düşündüm. Konuşmacı arkadaşın futbol ile ilgisini gözden geçirdim bir müddet ilgilendiği futbol kulübünün şimdilerde amatör ligde mücadele ettiğini öğrendim. Bu arada Başkan Arat’ın söylemleri arasındaki “Futbol takımının tek sorumlusu Samet Aybaba’dır Ümraniye’ye Feyyaz Uçar dışında hiçbir yönetici gidemez” sözleri kulaklarımda çınladı ve özellikle futbol takımının sıkıntılarının kaynağını aramanın yersiz olduğuna hükmettim.

Bu arada Futbol A.Ş’nin sermaye artırımına gideceği açıklandı. Uzun zamandır düşünülüyordu da talep yaratacak bir hava yakalanamamıştı. Kolay değildi , mali analizler , denetim raporları da cazibeli durumda değildi . Ayrıca 22 senedir temettü dağıtmamış olması da handikabıydı. Nitekim eldeki hisselerde elden çıkartılınca da değer kaybı yaşanmış düşünülen sıcak para girişi rakamı gerilemişti. Yönetimde fazla sayıda bankacı olmasına rağmen yaşananlar sonraki  dönemlerde bu statüdeki meslek erbabının yönetici olma şansını sıkıntılı hale getirebilirdi.

Ortaya karışık dedik ya, gündemimizde bir de Tüzük Tadili kongresi var. Oldukça kalabalık bir komite tarafından hazırlandığı ilan edilmiş. Sıra başı isim İktisat Eğitimcisi hocamız 2012 yılından beri birlikte de çalıştığımız her tüzük tadilinde bulunmuş ancak hepside yetersiz bulunarak günümüze kadar 6 Tüzük  değişikliği yapılmıştır. Denenmişin denenmesinin yanlışlığına örnek olabilir nitelikte bir durum. Dikkat çeken önemli bir gelişme tarafıma da çokca gelen hazırlanan taslağın yetersizliği yönünde. Anlaşılan uzun zamandır üzerinde çalışıldığı söylense de netice havanda su dövüldüğü şeklindedir.Heyet ,çerisindeki 30 civarında ki isim arasında konu ile günümüze kadar Tüzük Tadil

Kongrelerine katılıp pozisyon alan bir iki isim oluşu da sağlıklı hazırlanılmadığının işaretidir. Tüzük tadili ihtiyacı yanlışlıkların sonucudur.  Tecrübede yaşanırken karşılaşılan sıkıntıların nasıl çözülebileceği olgusudur. Bu özellikleri taşıyan üyelerden istifade edilmemesinin sebebini nasılsa öğreniriz.

Kongrenin Tüpraş Stadın da yapılacak olması da ilginçtir. Eski açık tribünün önüne kurulacak sahne ve üyeler tribünlerde olacak. Yağmur yağarsa ne yapılacak .

Kapalı otoparka “ Güvenlik nedeni” savıyla araç alınmayacağı ilan edilmiş. Gelecek olanlar BJK Kulüp üyesine gibi güvenlik sıkıntısı yaratabilirler ki ? Bilmediğimiz dedikodusu çok yapılan son üyeliklerin adli temiz kağıdı olmayışının endişesi midir?          

Akatlar da yapılmamasının nedeni son seçim kongresinde yaşanan olumsuzlukların sonucu Başkan Hasan Arat’ın bir daha burada toplanılmayacak sözü sonucumudur acaba?

Ancak o günden bu yana verdiği sözlerin hangilerini yerine getirdi ki buna hassasiyet göstersin, düşünmeye değer buluyorum Bu konularla ilgili düşüncelerimi önümüzde ki günlerde paylaşacağım..